Таг: компјутери

Затворениците-хакери кои тајно направија и поврзаа компјутери во таванот на затворот

0
Ги користеле за да симнуваат филмови и порно, како и за да крадат лични податоци од другите затвореници.

ВИДЕО: Компјутер учи да игра видео игра

0
Денешниве компјутери и вештачка интелигенција ги учиме на сé и сешто. Особено да возат коли. Тогаш зошто да не ги научиме и да играат видео игри? Зашто нема да биде фер.

И југословенските компјутерски списанија имаа девојки на насловните

0
Југославија беше ваква, беше онаква, беше и социјалистичка, ама имаше развиен маркетинг во чекор со западните земји. Kомпјутерите во 80-тите и раните 90-ти беа новитет, беа модерни...

Децата можат да научат да бидат луѓе само од луѓето

0
Пишува: Елена Енева - психолог од Бугарија Тој/таа има 3-4 години, но не се интересира за другите деца. Ги забележува само кога му ја земаат играчката....

Како да не ти се прегрева лаптопот

1
Ако го користиш лаптопот на дневна база, особено ако маратонски гледаш серии, ова е за тебе. Во обид да ги направат лаптопите помали, нивните системи...

Можат ли компјутерите да бидат расисти?

0
Човештвото сé повеќе се надева дека компјутерите ќе му ги исперат... каките, а така е и со расизмот, сексизмот и другите човечки багови. Некои...

Oва USB уништува компјутери

0
Иако малициозниот софтвер нанесува многу повеќе штета отколку само да ги избрише податоците, стравот од тоа да изгубите драгоцени документи останува главна застрашувачка мисла....

Погледнете како компјутерите направија револуција на вашето биро

0
„Генералка“ што траеше 30 години. Порано на масата имаше што сè не, а низ годините сите тие предмети еден по еден стануваа дел од програмите...

Денес ги собира во една торба

0
Беа огромни, денес ги собира во една торба, а во иднина ќе ги носиме во џеб. Историска фотографија, која потсетува како изгледаа компјутерите во 50-те...

Едно идилично детско лето поминато подалеку од компјутерите

0
Како изгледа летниот одмор на децата, ако ја исклучиме технологијата со која што живееме денес? Фотографката Изабела го има одговорт на ова прашања. Таа уште...

Наскоро: Компјутерите ќе работат на светлина и ќе бидат илјадници пати...

0
Електроните во компјутерите да ти биле како баба што трча штафета - ги успоруваат нештата илјадници пати. Новите суперкомпјутери наскоро би можеле да процесираат податоци...

Низ нивните „очи“: Како компјутерите го гледаат светот?

0
Повеќепати сме дискутирале на теми за напредната технологија и компјутерите, но во овие разговори секогаш присуствувала само едната страна - онаа на човекот кој...

Компјутерите ќе ги препознаваат нашите емоции по начинот на кој куцаме...

0
Новата компјутерска програма е голем скок до денот кога компјутерите ќе ја надминат човековата интелигенција (singularity). Веќе одамна, машините се далеку подобри во математичките...

ОКТА донираше компјутери во Домовите за култура во Општина Илинден

0
„Донираните компјутери ќе ја забрзаат и поедностават секојдневната соработка меѓу граѓаните и нивната општина и со тоа ќе го направат нивниот живот многу полесен“,...

Вицотека: Компјутерско-алкохоличарски речник

0
WINS - Вино има, наточи на ситеDVD - Дај Вино Друже GPS - Горско Пиво за Сите NET - Нека Етанол Тече WWW - Водка Води кон...