Таг: компјутери

Внатре во кампот: Лечење на Интернет зависнот во Кина

0
Кина стана една од првите земји во светот кои ја признаваат интернет зависноста за клиничко растројство. Од оваа болест најмногу страдаат тинејџерите. Затоа властите...

Заборавени вредности: Пишување со рака

0
Современите компјутерски графички контроли одамна ги заменија пенкалата и моливите. Обичната книгата тефтер, сепак, може да му донесат многу повеќе корист на мозокот. Еве...

Windows XP замина во заслужена пензија

0
Заврши ерата на XP. Најуспешниот оперативен систем на Microsoft, лансиран на 25 октомвири 2001 година, од вчера нема веќе апдејти и техничка поддршка. Истиот...

Внимавајте: Не наседнувајте на овие кабли!

0
„Лажните“ кабли не се новост. Но, со секој новитет во технологијата, се зголемува бројот на модели и варијанти, кои и не работат баш онака...

Што гледаат компјутерите кога гледаат филм?

0
Кога ние гледаме филмови, обрнуваме внимание на одредени сцени, кадри, детали, се фокусираме на различните актери и гледаме во одредени делови од екранот. Повеќето...

Viber стигнува и за десктоп компјутерите

0
Viber 3.0 утре ќе биде лансиран за iOS и Android, а голема новост е тоа што ќе биде достапен и за десктоп компјутерите, PC...

Без Mac Pro компјутери во ЕУ од март

0
Американската компанија Apple од први март повеќе нема да испорачува Mac Pro компјутери на пазарот во Европската унија, земјите кандидати и членки на ЕФТА,...

Како да создадете сигурна лозинка

0
Во денешно време, кога голем дел од животот ни се врти околу компјутери, поседувањето на силна лозинка е многу важно. Но, честа грешка која...

Кои се најпопуларните (најлоши) лозинки во светот?

0
Иако често се надеваме дека со текот на времето човештвото ќе има подобри идеи за лозинки, се чини дека и понатаму сме мрзливи и...

Десктоп компјутер во мала коцка

0
Некои луѓе предвидуваат пад на производството на десктоп компјутери, главно поради сеприсутноста на лаптоп компјутери и мобилна технологија. Традиционалните десктоп компјутери можат да бидат тешки...

Најтенкиот екстерен хард диск во светот

0
ADATA го претстави новиот HE720, најтенкиот екстерен хард диск во светот. Компанијата некако успеала да смести 500 гигабајти меморија и брза USB 3.0 конекција...

DMX се плаши од компјутери (видео)

0
DMX, кој се појави на музичката сцена уште во 1998 година, е мулти-платинумски рапер кој има продедно над 20 милиони албуми само во САД...

Топ 5 игри за мастурбирање (видео)

0
Интернетот е прилично морничаво место, исполнето со едно чудо перверзни луѓе кои прават топ листи на најчудните нешта што можете да ги замислите. Така...

Ви го претставуваме новиот живот (видео)

0
Во блиската иднина, по завршувањето на нашето постоење во физичката форма, свеста ќе биде префрлена во компјутерска матрица. Но, како и за секоја друга...

Рецепт за пица Фиорентина (видео)

0
Во категоријата Мои Рецепти, одвреме-навреме ќе ви претставуваме рецепти за пица. Пицата, како и многу други рецепти, настанала како храна за сиромашните.   Денес луѓето уживаат...