Мбапе се пошегува по повредата на носот

0
Францускиот фудбалер Килијан Мбапе се огласи по повредата добиена синоќа на натпреварот против Австрија на Евро 2024 (1:0). - Идеи за маска? – напиша Мбапе...

Фестивал на видео игри во Diamond Mall

0
Од 15 до 19 јуни, сите љубители на видео игри ќе бидат во Diamond Mall каде ќе се одржи специјален фестивал посветен на модерните...

Редок случај: Родени слончиња-близнаци во Тајланд

0
Азиска слоница чувана во средишен Тајланд, роди близнаци - машко и женско младенче. А пак, вработените тоа го опишуваат како чудо, бидејќи важи за...

На тригодишно девојче од Србија му растат три различни вида коса

0
Софија од Лесковац, Србија, има три години и „три вида“ коса. Ако се гледа од напред - нејзината коса е кафена и права, во...

Зграда во Кина во која живеат 20.000 луѓе (ВИДЕО)

0
Во средиштето на деловниот град Чијанжијанг Сенчури Сити, во рамките на населбата Хангжоу, се наоѓа „Реџент интернејшнал“ - еден од најголемите станбени згради во...

Македонија ќе учествува на Детската Евровизија во ноември

0
„Македонската радио телевизија“ објави повик за аудиција на вокален интерпретатор кој ќе нѐ претставува на Детската Евровизија што во ноември ќе се одржи во...

„Сони“ го објави првиот трејлер за „Веном 3“ (ВИДЕО)

0
Филмското студио „Сони пикчрс“ го објави првиот трејлер за „Веном: Последниот танц“ (Venom: The Last Dance). Се работи за засега последниот, трет филм од...

Шесте причини поради кои, според Хемингвеј, интелигентните луѓе се понесреќни од останатите

0
Иако починал пред 63 години, Ернест Хемингвеј, познатиот американски писател, раскажувач и новинар, продолжува да ја интригира светската јавност. Имено, и во литературните дела на...

Во Јапонија во подем агенциите за давање отказ

0
Давањето отказ преку агенција во име на работникот е сѐ позастапено во Јапонија последниве години. Така вработените ги напуштат компаниите, без да мора лично...

Во ЗОО Скопје се роди двогрба камила

0
Во Зоолошката градина во Скопје се роди двогрба камила од фамилијата Бактријан. - Нашето ново бебе. Во фамилијата Бактријан двогрби камили имаме подмладок, оваа преслатка...

Златен џебен часовник од „Титаник“ продаден за рекордни 1.2 милиони фунти

0
Златен џебен часовник пронајден на телото на најбогатиот човек на бродот „Титаник“ пред 110 години, е купен од американски колекционер за рекордни 1,2 милиони...

Најубаво куче на светот е авганистански ‘рт што доаѓа од Чиле

0
Годинашното Светско шоу за кучиња на Саемот во Загреб, Хрватска, се одржа викендов. Победата и титулата најубаво куче на светот ѝ припадна на единка...

106-годишна Италијанка им го раскажувала својот живот на хирурзите додека ѝ вградувале пејсмејкер

0
На 106-годишна Италијанка успешно ѝ е вграден пејсмејкер. Уште повеќе, при операцијата, таа под локална анестезија им раскажувала на лекарите и медицинските сестри за...

Слоница избега од циркус во Бјут, Монтана (САД) и се прошета низ градот (ВИДЕО)

0
Слоница избега од циркус во Бјут, Монтана,САД, при што ја пробила оградата и 10 минути се движела низ улиците на градот. На видеоснимките од безбедносните...

Брижит Макрон тужи за клевета по тврдењата дека во 30-та година го сменила полот

0
Брижит Макрон ја тужи за клевета новинарката Наташа Реј, која тврдеше дека првата дама на Франција е родена како маж. Рочиштето е поместено од...