Зошто децата се менуваат „преку ноќ“?

0
Честопати се вели дека децата се менуваат „преку ноќ“... Тоа некако, особено важи за второодделенците, кои одеднаш стануваат тврдоглави и нерасположени, а сè уште...

Одговорно родителство за детето да не израсне во нарцис

0
Родителството, во смисла на воспитувањето емоционално стабилни деца, може да биде напорно, се согласуваат стручњаците. Родителите честопати се под стрес поради своите грешки, но...

Највозрасното дете во семејството е „роден лидер“ во животот

0
Редоследот на раѓање кај децата влијае на тоа како тие гледаат на светот, како се однесуваат и какви желби, способности и стремежи ќе имаат...

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

0
Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со комбинација на неколку гени од двајцата родители. На пример, има најмалку 700...

Зошто Холандија е една од најсреќните држави во светот?

0
Холандија важи за една од најсреќните држави во светот - со најсреќни деца во светот. Родителите во оваа западноевропска земја очигледно имаат јасно утврдени...

Храната може доживотно да го обликува детскиот мозок, за правилен развој треба да е...

0
Храната што децата ја јадат влијае на нивниот развој, но и на развитокот на врските во нивниот мозок, објави списанието „Педијатрикс“ (Pediatrics). Насоките на Американската...

Кога бебето почнува да си го препознава името?

0
Во текот на првата година од животот, кај едно бебе има доста пресвртници, а можеби едно од најбитните нешта е она кога ќе почне...

Македонките се мажат најмлади во регионот (мапа)

0
Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак споредено со другите земји во регионот. Просечната возраст на која Македонките се мажат е 26,6 години, покажува...

„Зборливите“ деца се склони повеќе да го слушаат говорот на возрасните

0
Во развојот на детето, првите четири години од животот се клучни за говорот... Но, времето кога децата учат да зборуваат е променливо - некои...

Зеленилото придонесува за посилни коски кај децата

0
Садењето повеќе зелени површини за децата значи посилно психо-физичко здравје. Ново истражување, пак, објавено во списанието „ЈАМА Нетворк опен“ (JAMA Network Open), посочува дека...

Намален бројот на склучени бракови, но и на разводи

0
Изминатата година се бележи намален број на склучени бракови, но и на разводи. Според Државниот завод за статистика во земјава биле склучени вкупно 12.882...

Ова биле најпопуларните имиња за бебиња во Македонија во 2023-та

0
Имињата за бебиња постојано влегуваат и излегуваат од мода, па затоа е важно да се избере име со кое детето може да расте, објаснуваат...

Грчка компанија на своите вработени за Божик им подарува бесплатно замрзнување јајце-клетки

0
Грчка компанија на своите вработени им понуди бесплатно замрзнување јајце-клетки како подарок за Божик, по примерот на светските компании како Епл, Гугл и Фејсбук,...

Како да се разговара со децата, учениците по грозоморното убиство-Меѓаши пренесува стручни совети

0
Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв, тага, неверување, паника и особено страв...

Сара Георгиевска со порака до родителите: „Почни од почеток“, биди промената што сакаш да...

0
Интервју со Сара Георгиевска - лиценциран социјален работник со повеќе од 10 годишно искуство во работата со индивидуалци и групи и автор на онлајн...