Microsoft ја укинува поддршката за Windows 10 а 240 милиони компјутери може да завршат...

0
Планот на американскиот технолошки гигант „Microsoft“ да ја...

Истражување: Начинот на кој се користи компјутерот го открива степенот на стрес на работа

0
Начинот на кој луѓето пишуваат на тастатурата и го користат компјутерското глувче, може да биде подобар показател за стрес отколку мерењата срцев ритам, посочуваат...

Од следната година временската прогноза ќе ја прави еден од најмоќните суперкомпјутери на светот

0
Во 2020-та среднорочните метеоролошки прогнози ќе забележат огромен скок - во Италија пристигнува еден од најмоќните суперкомпјутери на светот, а ќе се бави токму...

Омилената игра на администрацијата влезе во „Куќата на славните“

0
Се појави со Windows 3.0 во далечната 1990-та година, со потајна цел да го популаризира и промовира тогаш сè уште новиот концепт - компјутерскиот маус и функцијата...

Балирајте виртуелно сено и освојте до 250.000 евра (ВИДЕО)

0
Во последнава декада одредени жанрови на видео игри доживуваат огромен подем и популарност, а еден од тие дефинитивно се симулаторите. Последниве години излегоа симулатори...

Гејмер победи Формула 1 возач во вистинска трка (ВИДЕО)

0
Професионалниот гејмер Енцо Бонито го шокираше светот на мотоспортот, но и светот на гејмингот, откако на натпреварувањето Race of Champions беше побрз од Бразилецот...

Сите овие лица се создадени од вештачка интелигенција, ниту едно не е вистинско (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

0
Насекаде низ светот се случува вистински бум во развојот на вештачката интелигенција, до степен што дури и посветените медиуми на темата не можат да...

Weedcraft, или како да станеш магнат во бизнисот со марихуана (видео)

0
Студиото Devolver Digital и порано знаело да изненади со невообичаени проекти, а овој пат тоа го прави со видео играта Weedcraft. Weedcraft е игра од типот „tycoon“, т.е. игри...

Човекот што во колумна од 1999 година погоди скоро сé за иднината и технологијата...

0
Да ни кажуваше некој тогаш за iPhone, Galaxy или некаков друг смартфон со сите денешни опции спакувани во едно кутивче, веројатно ќе мислевме дека нема да ги дочекаме.

87-годишнава бабичка растура во MS Paint

0
Некои баби се само баби, а некои се уметници во Microsoft Paint. Меѓу овие вториве, а веројатно и единствена, е 87-годишната Конча Гарсија Заера....

Како всушност работеше пиштолот за ловење патки на Нинтендо?

0
Многу од децата од доцните '80-ти и '90-тите добар дел од детството потрошија седејќи на еден кабел далечина од телевизорот, пукајќи со „ласерски“ пиштол во виртуелни патки и каубојци на екранот...

Вештачка интелигенција победи адвокати, и тоа на нивни терен

0
Вештачката интелигенција го направи тоа што сите го сметавме невозможно, барем не вака рано. Победи адвокати во нивната игра - барање на правни грешки...

Супер Марио помага во спречување на деменција

0
Да се потсетиме, деменцијата (народски позната како сенилност) е постепено влошување на интелектуалната способност, со краен стадиум на тотална социјална и работна нефункционалност. Најистакнати симптоми...

Ако имате некој од овие PIN-ови, да си го смените

0
  За тие што не се убедени дека „1234“ е буквално првата четирицифрена комбинација што му текнува на секој човек што знае да брои барем...