ChatGPT-4о на сцена: Побрз, подобар, „позборлест“ и „пофлертувачки“ од GPT-4 (ВИДЕО)

0
Компанијата „Опен-АИ“ ја претстави најновата надградба на својата технологија на којашто се заснова чет-ботот со вештачка интелигенција, „Чет-ГПТ“. Новата технологија се нарекува „ГПТ-4о“ и ќе...

Швајцарски научници, со помош на вештачка интелигенција, мерат длабочина на снег преку сателити

0
Федералниот институт за технологија во Цирих (ETH) и швајцарската фирма Exolabs користеле фотографии од сателитот Sentinel-2 на Европската вселенска агенција (ЕСА) за мерење на...

Кинезите претставија „златна батерија“, со 15 минути полнење – цели 500km возење

0
Производителите на електрични автомобили продолжуваат да се натпреваруваат кој ќе создаде подобра технологија кога станува збор за зголемување на дометот на возилата/ефикасноста на батеријата. Најновиот...

Батериите од електричните автобуси добиваат „нов живот“

0
Германскиот производител на автомобили „Daimler“ најде нова употреба за батериите од електричните автобуси што се користат во системите за јавен транспорт низ Европа кога...

Научниците развија вештачка интелигенција која ги преведува мислите во пишан текст

0
Научниците открија метод за преведување на мислите во пишани зборови со помош на капа исполнета со сензори и вештачка интелигенција. За време на нивниот...

Нов светски рекорд, чекор поблизу до 1.000 пати побрз интернет од денешниот

0
Меѓународен тим на истражувачи постави нов светски рекорд кога станува збор за пренос на податоци преку еден оптички кабел. Научниците успеале да пренесат 22,9 Pb/s,...

Маск: Вештачката интелигенција може да ги остави сите луѓе без работа

0
Вештачката интелигенција (ВИ) може да ги остави без работа сите луѓе, изјави претприемачот и најбогатиот човек на светот Илон Маск на настан во официјалното...

Јапонија успешно лансира лунарен лендер

0
ИСТАНБУЛ (АА) - По неколку одложувања денес јапонскиот лунарен лендер беше успешно лансиран во вселената, соопшти Јапонската агенција за воздушно истражување (JAXA), пренесува Анадолу. Мицубиши...

Го создадоа Chat-GPT, сега најавуваат и суперинтелигенција

0
Индекс.хр. Сем Алтман, директорот на американската компанија „Опен-АИ“, што стои зад развојот на големиот јазичен модел Чет-ГПТ, неговиот наследник ГПТ-4 и моделот за правење слики...

Вештачка интелигенција ќе ја советува романската влада за тоа што сакаат Романците

0
Романската Влада ангажираше и денеска претстави специјален „советник“ - вештачка интелигенција која ќе ги следи социјалните мрежи и ќе ги пренесува желбите, потребите и...

САД ќе објават „голем научен пробив“ за добивање енергија од нуклеарна фузија

0
Министерството за енергетика на САД денеска треба да објави „голем научен пробив“, откако дел од американските медиумите објавија дека федералната лабораторија неодамна постигнала голема...

2020-та не престанува со изненадувања: Роботите научија и да танцуваат (ВИДЕО)

0
„Ми го скрши срцето зашто не знаев да танцувам... Но сега научив и се вратив за да ти покажам... Ме сакаш ли, сега кога...

Бум на УВ-Ц технологијата за дезинфекција

0
Со децении наназад, УВ-Ц светлината е докажана како безбеден и ефикасен начин за стерилизација и дезинфекција на критични простории, осетлива опрема како и предмети...

Создадена маска која го убива коронавирусот

0
Група научници од Институтот за молекуларна медицина во Лисабон создадоа заштитна маска којашто може да ги неутрализира честичките со коронавирусот кои паѓаат на неа,...

Полицијата во Дубаи користи паметни шлемови за „скрининг“ на населението (ВИДЕО)

0
Полициjaта во Дубаи користи „смарт шлемови“ со термален визир, вршејќи скрининг меѓу луѓето кои користат јавен транспорт во обид да ги пронајде оние кои...