Таг: компјутери

Десктоп на иднината (видео)

0
За 2012 година е најавен производ кој ќе го смени начинот на кој ги гледаме компјутерските работни површини. EXOPC EXOdesk ќе чини 1.299 долари,...

Иднината на компјутерската графика? (видео)

0
Полигоналната графика е успешна веќе неклку децении, и со сè побрзата технологија, бројот на полигоните се зголемува и растат графичките детали. Но...

Трејлер за најдолго очекуваната игра (видео)

0
Најпосле објавен е точниот датум за излегувањето на најдолго чеканата игра во историјата - "Duke Nukem: Forever". Како што се претпоставуваше, иако графиката не...

Патики од стари компјутерски делови

0
Уметникот Габриел Дишо создал пар Најк патики од стари компјутерски делови. Матични плочи, USB портови, па дури и куќиште од стара машина за...

Картонска флеш меморија за една употреба

0
Најновиот концепт од Art Lebedev Studio е необичен. Нивниот најнов проект е наречен Флешкус. Пред вас е блок од четири картонски флеш мемории за...

Збогувајте се со CAPS LOCK копчето

0
Кога Google, минатата недела го претстави нетбук прототипот со Chrome оперативен систем, забележливо беше оти недостасува едно копче од тастатурата - CAPS LOCK. На...

Компјутерско куќиште во пијано

0
Многу луѓе имаат интересни и уникатни идеи за модифицирање на нивните компјутерски куќишта. И додека повеќето модификации се сведуваат на промена на изгледот на...

Реклами за компјутери од минатото

0
Гледајќи во вашиот мобилен телефон, можете ли да поверувате дека имало време кога хард диск од 10 мегабајти чинел 3398 долари или пак дека...

Малите мозоци на пчелите се подобри од компјутери

0
Пчелите можат да решаваат комплицирани математички проблеми за кои на компјутерите им требаат по неколку денови. Инсектите учат да летаат по најкусата...

Стол кој ви помага да останете здрави

0
Сите оние кои работат пред компјутер по цел ден знаат какви проблеми можат да настанат поради неправилно седење. Но кога долго време седиме...

Убедливо најдобриот суперхерој (видео)

0
Не сте виделе филм со компјутерска графика, ако немате гледано индиски филм со суперхерои. Крајно уникатниот заплет, невидениот суперхерој, беспрекорното држење до законите на...

Историја на дизајнот на Apple (видео)

0
Дали се сеќавате на старите производи на Apple? Со денешната технологија тешко е да се држи чекор, но ова видео ќе ви ги прикаже...

Приказната за iPhone 4, на тајвански начин (видео)

0
Никој не може да ви ги пренесе вестите од светот на полуд начин од телевизиите во Тајван. Но, се чини дека нивната креативност ги...

Вести на тајвански начин (видео)

0
Тајванските медиуми веќе одамна не користат колажи со фотографии или архивски снимки кога известуваат за вести кои се базирани на шпекулации или кои не...

Колку би чинел вистински Iron Man костум?

0
Костумот на Iron Man можеби и не е фикција како што си мислите. Повеќето од компонентите постојат сега или се во фаза на развој....