ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила, за некои и до 38.1 отсто

0
Европската комисија денеска ги извести кинеските производители на електрични возила за дополнителни царини за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на...

Најгрдиот автомобил на светот, според „златниот пресек“

0
Компанијата „Ванарама“ од Велика Британија спроведе истражување, па со помош на математиката, науката и древниот „златен пресек“ се обиде да открие кој е најгрдиот...

„Гугл мапс“ ќе може да го посочува најблискиот полнач за електромобили

0
Апликацијата „Гугл мапс“ за „Андроид“ и „Андроид авто“ доби надградба што со помош на вештачката интелигенција, ќе нуди попрецизни насоки како да се дојде...

„Тесла“ ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата глобална работна сила

0
Американскиот производител на електрични возила (ЕВ) Тесла ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата глобална работна сила, се вели во интерниот допис на...

Кина издаде лиценца за првиот патнички електричен авион без екипаж

0
Цивилно воздухопловство на Кина издаде дозвола за производство на домашниот, беспилотен и електричен, тн. е-ВТОЛ авион со вертикално полетување и слетување, наречен „ЕХ-216-С“ (EH216-S). Сертификатот,...

Тесла со помала продажба во првото тримесечје од годината

0
Тесла извести за првиот пад во продажбите на годишно ниво по 2020 година како резултат на зголемената конкуренција на електрични возила од западните производители...

Хиперавтомобилoт „Хвајра Р“ доби свој ВР-симулатор

0
Италијанскиот производител на хиперавтомобили, „Пагани“ (Pagani), во соработка со швајцарската автокомпанија „Рејсинг анлишд“ (Racing Unleashed), го дизајнираше новиот виртуелно-реален симулатор „Хвајра Р“ (Huayra R). Како...

ЕК воведува дополнителни царини за автомобилите од Кина

0
Европската комисија тврди дека има докази дека кинеската Влада субвенционира електрични возила што се извезуваат во Европа, па сега намерата е да му стави...

Тојота ја прекинува испораката на возила во Европа поради несоодветна сертификација на дизел моторите

0
Јапонскиот автомобилски гигант Тојота денеска објави дека ја суспендира испораката на десет модели на возила поради несоодветна сертификација на нивните дизел мотори. Меѓу тие возила,...

ЕУ ги принудува тешките товарни возила и автобусите да ги намалат емисиите на CO2

0
Европскиот парламент и земјите-членки на ЕУ денеска се договорија да се намали дозволената емисија на јаглерод диоксид од моторите на тешките товарни возила и...

„Киа“ објави рекордна продажба од над три милиони возила дома и ширум светот за...

0
Автомобилската корпорација од Јужна Кореја, „Киа“ објави дека продала 3.085.771 возило ширум светот во 2023 година, достигнувајќи нов годишен рекорд на продажба, на светско...

„Тесла“ повлекува 1.6 милиони автомобили во Кина

0
„Тесла“ одлучи да повлече повеќе од 1,6 милиони електрични автомобили продадени во Кина меѓу август 2014 година и декември минатата 2023 година, по препорака...

Xiaomi го претстави својот прв електричен автомобил, ќе претендира кон Топ 5 светски производители...

0
Кинескиот производител на паметни телефони „Шјаоми“ го претстави своето прво електрично возило - лимузината „СУ-7“, и веднаш ја објави својата намера да стане еден...

Мерцедес повлекува 100.000 дизел-возила | Gostivarpress.mk

0
Германскиот производител на автомобили „Мерцедес-Бенц“ мора да повлече повеќе од 100.000 дизел-возила во Германија, поради наводи за неправилности во управувањето со испуштањето издувни гасови,...

„Тојота“ повлекува милион возила во САД поради неисправности

0
„Тојота моторс“ соопшти дека ќе повлече милион возила во САД поради неисправности на сензорите што може да предизвикаат краток спој и деактивирање на воздушните...