Раст на „Н-видиа“ поради ВИ

0
Бизнисот на американскиот производител на чипови и софтвер, „Н-видиа“ е петкратно поголем благодарение на нагорниот тренд на вештачката интелигенција. - Следната индустриска револуција почна! Многу...

Саем за обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во Скопје Сити Мол

0
Македонската соларна асоцијација третпат го организира Саемот за соларна опрема, кој годинава ќе се одржи од 31 мај до 2 јуни во Скопје Сити...

За премиум станбени проекти секогаш има голем интерес: Се одржа втората Конференција за комерцијални...

0
Хотелот DoubleTree by Hilton во Скопје беше домаќин на втората Конференција за комерцијални недвижности, организирана од страна на компанијата ФОРТОНМКА. И оваа година Конференцијата...

Локална конференција „Одлучувам, значи постојам – Кисела Вода – општина посветена на децата“

0
Во организација на Првата детска амбасада во светот Меѓаши денеска ќе се одржи локалната конференција „Одлучувам, значи постојам – Кисела Вода – општина посветена...

Македонија2025 го организираше третиот САЕМ ЗА НАУКА: Дел од проектот „Науката и Јас“

0
Во име на Македонија2025 и Џонсон Мети Програмата за влијание на заедницата „Науката и Јас“ ни преставува задоволство да ве информираме дека денеска се...

Sanofi и OpenAI ќе соработуваат за развој на лекови користејќи вештачка интелигенција

0
Францускиот фармацевтски гигант Санофи (Sanofi) е подготвен да соработува со развивачот на технологија ОпенАИ (OpenAI) за да изгради софтвер за вештачка интелигенција за забрзан...

Скарлет Јохансон обвинува дека OpenAI го копирала нејзиниот глас без дозвола

0
Американската глумица Скарлет Јохансон ја обвини фирмата „Опен-АИ“ (OpenAI) дека го копирала нејзиниот глас за еден од гласовните асистенти на „Чет-ГПТ“ (ChatGPT) а не...

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

0
Земјите-членки на Европската унија денеска го одобрија законот кој има за цел усогласување на правилата за вештачка интелигенција, таканаречениот Закон за вештачка интелигенција. Тоа...

Хајделберг Факултет во Скопје партнер на Франкфуртскиот универзитет

0
Делегација предводена од претседателот на управата на Хајделберг Факултет во Скопје, проф. д-р Улрих Цајтел, беше во посета на Франкфурт. Германскиот факултет во Скопје...

Наградени најдобрите студенти на УКИМ за учебната 2022/2023 година

0
Во аулата на Ректоратот на УКИМ, денеска беа доделени награди на најдобро дипломирани студенти за учебната 2022/2023 година, а во рамки на свеченостите по...

Apple планира верзија на својот популарен тракер AirTag, еве што носат промените

0
Според извештаите, компанијата од Купертино планира нова верзија на својот тракер AirTag. Марк Гурман, новинар и аналитичар на екосистемот на Apple, во својот најнов извештај...

МАЕИ доби донација на книги од автори Македонци од Пиринска Македонија и од македонската...

0
– Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, доби донација на книги од автори Македонци од Пиринска Македонија и од...

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

0
Во време полно технолошки иновации, оваа 2024 година, според познавачите, веќе се обликува како една пресвртна точка за некои од највозбудливите технолошки достигнувања. Во...

Сопствениците на iPhone пријавуваат враќање на избришани фајлови по iOS ажурирањето

0
Некои сопственици на iPhone известуваат дека по ажурирањето на нивните телефони на iOS 17.5, избришаните фотографии, вклучително и прилично стари фајлови, повторно се појавуваат...

Се ближи денот кога ќе ја играме ГТА 6

0
Долгоочекуваната ГТА-6 ќе излезе околу мај наредната година. Иако последната „Grand Theft Auto“ игра беше издадена пред 11 години, многу луѓе со возбуда ја...