Таг: здравје

Оваа секојдневна навика може да го подобри здравјето на срцето

0
42 Одржувањето оптимално здравје на срцето не изгледа така едноставно, сепак, постои нешто што и не е така тешко кое можеме да го направиме за...

Совети за здраво и долго лето

0
9 Летото е во полн ек! Времето е топло, деновите се доволно долги за многу активности на сонце. НО! Топлото време носи и многу предизвици. За...

Ова се придобивките од секојдневното јадење домати

0
41 Секојдневното овошје и зеленчук се општо корисни за здравјето, а особено доматот ги топи мастите, па поволно делува и на варењето и на крвта. Истражувањата,...

Израелски научници тврдат дека говорната мана го зголемува ризикот од развој...

0
7 Истражувачите во Израел пронајдоа врска помеѓу пелтечењето и ризикот од дијабетес тип 2. Во резултатите од студијата објавена во Diabetes/Metabolism Research and Reviews, тие...

Која може да биде улогата на зелениот челик во автомобилската индустрија?

0
Челикот се користи за различни делови од автомобилот – каросерија, шасија, мотори, оски и други компоненти. Употребата на челик е клучна поради неговите карактеристики...

Дерматолози: Еден додаток во исхраната и медитеранската исхрана се тајната за...

0
34 Тајната за чиста кожа може да биде во земањето еден додаток во исхраната и јадењето повеќе здрави масти. Студијата од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во...

Страдате од надуеност? Избегнувајте три намирници, вели диететичар

0
56 Млечните производи се главен во многу диети, но за некои луѓе тие можат да бидат извор на дигестивни проблеми и непријатност. Одредени млечни производи...

Консумирањето само еден алкохолен пијалок дневно го скратува животот

0
41 Консумирањето само еден алкохолен пијалок дневно, без разлика дали тоа е половина литар пиво, чаша вино или чаша алкохол, може да го скрати вашиот...

Трите најлоши опции за појадок, според лекари

0
26 Одржувањето стабилни нивоа на шеќер во крвта е клучно за одржување на енергијата во текот на денот. Здравиот појадок е еден од најдобрите начини...

Кардиолог открива 7 знаци на срцеви заболувања кои не треба да...

0
25 Врвниот кардиологот д-р Амеит Бахаи истакна седум симптоми на срцеви заболувања кои никогаш не треба да ги игнорираме, вклучително и потење за време на...

Симптом на рак на простата што мажите не треба да го...

0
3 РАК НА ПРОСТАТА е најчестиот рак кај мажите и погодува приближно еден од осум мажи во текот на нивниот живот. Сепак, раното откривање на...

Поради ВИ технологија, Гугл има 48 отсто повеќе емисии на стакленички...

0
Нов извештај на Гугл покажа дека вкупните емисии на стакленички гасови на технолошката компанија во 2023 година се зголемиле за 48 отсто во споредба...

12 вообичаени намирници кои сите ги јадеме кои се поврзани со...

0
52 Артритис е болна состојба која предизвикува оток, осетливост и вкочанетост на зглобовите и проблеми со подвижноста. Иако често се поврзува со процесот на стареење,...

Истражувач за долговечност: „Ако имате над 60 години, земајте го овој...

0
136 Додатоците се важни затоа што можат да помогнат да се компензира недостатокот на хранливи материи кои можеби не ги добиваме доволно од нашата секојдневна...

Доктори: Доколку сакате подобро здравје на срцето, ограничете ја оваа храна

0
61 Здравјето на срцето е растечка грижа за многу луѓе, особено затоа што кардиоваскуларните болести остануваат една од водечките причини за смрт во светот. Исхраната...