Три знаци на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

0
138 Високиот холестерол обично не предизвикува никакви симптоми, поради што го нарекуваат тивок убиец, но некои скриени знаци може да се појават на три дела...

Една навика го штити мозокот од заболувања

0
271 Деменцијата е синдром којшто се одликува со прогресивно влошување на когнитивните функции, како што се памтењето, размислувањето и способноста за извршување на секојдневните должности,...

Во Јапонија се шири смртоносна болест која ги напаѓа мускулите, може да стане фатална...

0
788 Од почетокот на годинава во оваа земја се регистрирани 977 случаи на синдром на стрептококен токсичен шок (STSS), што ја надмина минатогодишната бројка од...

Вежбите ја намалуваат опасноста од деменција до 33 отсто

0
Деменцијата е синдром којшто се одликува со прогресивно влошување на когнитивните функции, како што се помнењето, размислувањето и способноста за извршување на секојдневните должности,...

Една чаша секој ден: Го намалува ризикот од срцеви заболувања

0
139 Конзумирањето на сок од цвекло богат со нитрати може да помогне да се намали ризикот од срцеви заболувања кај жените во менопауза, според истражувањето...

Имате целулит и покрај тоа што немате прекумерна тежина? Откријте зошто е тоа така

0
220 Целулитот е сало под кожата. Сврзното ткиво е мрежа од влакнести нишки. Кога маснотијата ќе се притисне на кожата, овие нишки се повлекуваат надолу...

🎥Дали сте слушнале за „шетање по дома“? Согорува приближно 258 калории на час

0
298 Одење во место или т.н. шетање по дома стана популарно за време на короната, а се чини дека стана омилена алтернатива за одење во...

Осаменоста влијае на здравјето: Друштвото и поврзаноста се исто толку важни како и храната...

0
537 Чувството на глад или жед се сигнали со кои телото ни кажува дека му треба храна или вода. Но, многу луѓе не се свесни...

Депресијата води кон губење на меморијата, но и обратно

0
Депресијата може да придонесе за губење на помнењето и обратно, открива ново истражување коешто следело речиси 8.200 Британци во текот на две десетлетија. Научниците открија...

Депресијата и губењето на меморијата се поврзани, особено загрозени се постарите од 50!

0
130 ДЕПРЕСИЈАТА може да придонесе за губење на меморијата и обратно, открија научниците кои следеле речиси 8.200 Британци во текот на две децении. Научниците откриле дека...

Тројца кардиолози откриваат кое овошја го јадат секој ден бидејќи е добро за срцето

0
185 „Исхраната е еден од најголемите фактори за срцеви заболувања“, вели еден од водечките светски кардиолози д-р Џо Гелбман, кој истакнува дека околу 80% од...

Тројца кардиолози откриваат кои овошја ги јадат секој ден бидејќи се добри за срцето

0
513 „Исхраната е еден од најголемите фактори за срцеви заболувања“, вели еден од водечките светски кардиолози д-р Џо Гелбман, кој истакнува дека околу 80% од...

Научниците укажаа на сериозните последици од недостатокот на омега-3 масни киселини

0
440 Очекуваното траење на животот е под влијание на многу различни фактори. Некои, како што се генетиката, болестите и повредите, се надвор од нашата контрола,...

Во Белград претставено пиво со ефект против стареење

0
100 На Хемискиот факултет на Универзитетот во Белград (УБ) беше претставено пиво збогатено со цинк и хијалурон со имуностимулирачки и анти-старечки ефекти. Професорот на Хемискиот...

Четирите места со најдолговечните луѓе во светот имаат нешто заедничко

0
208 По две децении проучување на стогодишниците и таканаречените „сини зони“, деловите од светот каде што живеат, Ден Бутнер дозна нешто што не го очекуваше. „Кога...