Дигитално земјоделство – нова програма на Факултетот за земјоделски науки и храна – Скопје

0
Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) отвора нова студиска програма по дигитално земјоделство.Програмата има мултидисциплинарен пристап и се реализира во соработка со Факултетот...

Изберете да студирате на Growth Labs Academy и создадете иднина по своја мерка

0
Доколку сте веќе подготвени за следниот чекор од вашето професионално патување, па сакате да дознаете кој е најдобриот избор за вас, тогаш треба...

Втора Т Бизнис конференција на Македонски Телеком

0
Македонски Телеком ја организираше втората Т Бизнис конференција под мотото – „За нови дигитални перспективи“. Конференцијата се одржа во Велес, со фокус на мали...

Пристигнуваат T Phone 2 и T Phone 2 Pro: 5G паметни телефони за сите

0
Македонски Телеком ја носи на пазарот новата генерација 5G паметни телефони на Дојче Телеком: T Phone 2 и T Phone 2 Pro. Уште со...

Qinshift Academy со фонд до 50 000 евра за стипендирање на најталентираните студенти

0
Qinshift Academy (поранешен Сеавус едукативен и развоен центар) го организира традиционалниот „Challenge Day“,каде најперспективните и најталентираните учесници ќе имаат можност дa добијат до 70%...

Во понеделник ќе се одржи второто издание на “Freelance Conference”

0
Следниот понеделник (29.04.2024) со почеток од 10:00 часот во Мериот хотел во Скопје ќе се оддржи второто издание на конференцијата наменета за фриленсери -“Freelance...

На семејниот фестивал во НОВА собрани средства за училиштето за деца со посебни потреби...

0
Во меѓународната образовна институција НОВА во Скопје изминатата сабота по 17. пат се одржа хуманитарниот семеен фестивал на кој беа собрани над 330.000 денари....

„Тиквеш“: Продолжува интензивната соработка со лозарите која гарантира висок квалитет и напредок на лозарството...

0
Преку интензивна континуирана комуникација и соработка, како и реализација на низа конкретни активности, винарската визба „Тиквеш“ продолжува да го унапредува и зајакнува стратешко партнерство...

На Викенд.17 доаѓаат професорот на среќата Мицел Дален и хроничарот на медиумите Боб Гарфилд

0
Викенд.17 и оваа година со најистакнати говорници и актуелни теми. Викенд.17 ќе биде најголемиот Викенд досега бидејќи од 19 до 22 септември на добро...

Студирајте во Македонија, добијте диплома од Германија, Heidelberg Faculty of Skopje прераснува во високообразовна...

0
Високо образование според германски студиски програми и диплома од престижни германски Универзитет сега се можни и со студирање во Скопје.По повеќегодишно функционирање како едукативна...

Како да ги регулираме мачнините во желудникот, гасовите, подуеност, стомачните вируси па дури и...

0
Несомнено е дека како народ сакаме да уживаме во добрата храна. Со радуваме на пролетните празници, убавото време, излетите и скарите на дружењето со...

АстраЗенека призна дека нивната вакцина против Ковид-19 може да предизвика синдром на тромбоцитопенија 

0
Фармацевтската компанија АстраЗенека првпат во судски документ призна дека нејзината вакцина против Ковид во ретки случаи може да предизвика несакани ефекти, вклучително и згрутчување...

Кинескиот научник кој прв ја објави низата од коронавирусот избркан од неговата лабораторија

0
Кинескиот научник кој прв ја испита и објави низата од новиот корона вирус започна протест откако властите го исфрлија од неговата лабораторија. Вирологот Џанг Јонгжен...

Во Велика Британија се тестира персонализирана mRNA вакцина против меланом, која може да спречи...

0
Првата персонализирана mRNK вакцина против меланом, која може да спречи и рак на белите дробови, мочниот меур и бубрезите, се тестира врз пациенти во...

По пет месеци НАСА повторно добива употребливи податоци од „Војаџер 1“

0
Американската Национална воздухопловно-вселенска администрација - НАСА првпат по пет месеци доби конкретни и употребливи податоци од „Војаџер 1“, откако инженерите изнајдоа решение за комуникацискиот...