Од факултет веднаш до вработување – Макстил потпиша меморандум за соработка со Технолошко-металуршкиот факултет...

0
Макстил АД Скопје ја обнови соработката со Технолошко-металуршкиот факултет и во наредниот период ќе ги поддржи студентите преку доделување стипендии, обезбедена пракса за студентите,...

Германската делегација од Франкфурт и Хајделберг, се сретна со идните чинители и претставници на...

0
Во Хајделберг Факултет во Скопје, во присуство на претседателот на управата од Германија, проф. д-р Улрих Цајтел и делегацијата од Франкфуртскиот универзитет Провадис, претставуван...

ЕОС Матрикс Македонија со нови алатки базирани на вештачка интелигенција ја подигнува ИТ безбедноста...

0
Високата заштита на податоците, подигнување на ИТ безбедноста и употреба на нови иновативни алатки, кои се базираат на вештачка интелигенција, остануваат врвен приоритет на...

Австралија Експо повторно во Скопје – Откријте ја можноста за квалитетно универзитетско образование во...

0
Доколку бараме синоним за најдалечна, но можеби една од најегзотичните држави во светот, меѓу првите одговори сигурно ќе се пронајде името на Австралија.Разликите во...

Саем за обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во Скопје Сити Мол

0
Македонската соларна асоцијација третпат го организира Саемот за соларна опрема, кој годинава ќе се одржи од 31 мај до 2 јуни во Скопје Сити...

За премиум станбени проекти секогаш има голем интерес: Се одржа втората Конференција за комерцијални...

0
Хотелот DoubleTree by Hilton во Скопје беше домаќин на втората Конференција за комерцијални недвижности, организирана од страна на компанијата ФОРТОНМКА. И оваа година Конференцијата...

Локална конференција „Одлучувам, значи постојам – Кисела Вода – општина посветена на децата“

0
Во организација на Првата детска амбасада во светот Меѓаши денеска ќе се одржи локалната конференција „Одлучувам, значи постојам – Кисела Вода – општина посветена...

Македонија2025 го организираше третиот САЕМ ЗА НАУКА: Дел од проектот „Науката и Јас“

0
Во име на Македонија2025 и Џонсон Мети Програмата за влијание на заедницата „Науката и Јас“ ни преставува задоволство да ве информираме дека денеска се...

Sanofi и OpenAI ќе соработуваат за развој на лекови користејќи вештачка интелигенција

0
Францускиот фармацевтски гигант Санофи (Sanofi) е подготвен да соработува со развивачот на технологија ОпенАИ (OpenAI) за да изгради софтвер за вештачка интелигенција за забрзан...

Хајделберг Факултет во Скопје партнер на Франкфуртскиот универзитет

0
Делегација предводена од претседателот на управата на Хајделберг Факултет во Скопје, проф. д-р Улрих Цајтел, беше во посета на Франкфурт. Германскиот факултет во Скопје...

Наградени најдобрите студенти на УКИМ за учебната 2022/2023 година

0
Во аулата на Ректоратот на УКИМ, денеска беа доделени награди на најдобро дипломирани студенти за учебната 2022/2023 година, а во рамки на свеченостите по...

МАЕИ доби донација на книги од автори Македонци од Пиринска Македонија и од македонската...

0
– Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, доби донација на книги од автори Македонци од Пиринска Македонија и од...

14 македонски студентки по технички науки на првиот глобален состанок на иницијативата Global Engineer...

0
Речиси 250 студентки по технички науки, од кои 14 од Северна Македонија, беа дел од првиот заеднички состанок што се одржа во Истанбул во...

dm Beauty o’clock:  Незаборавен beauty настан кој ги постави стандардите за убавина на едно...

0
На 14 мај, Ragusa Rooftop – 360 беше центар на светот за убавина за повеќе од 200 посетители кои ја почувствуваа моќта на инспирацијата...

Промоција на публикацијата „Дали Северна Македонија е ранлива на економски притисок од НР Кина?“

0
Фондацијата „Конрад Аденауер“, Правниот Факултет „Јустинијан Први”-Скопје и Здружението за развој на стратегии, истражување, едукација и промоција на меѓународни вредности ЕСТИМА денеска организираат панел-дискусија...