Совети за мачнините при летање

0
При патување со авион, на многумина им се случуваат болки во стомакот, надуеност или запек. Некои тоа го припишуваат само на стравот од летање,...

Сапунот од кокос – благотворен против комарци

0
Има многу производи коишто ги одбиваат комарците, а според новите истражувања, тука спаѓа и сапунот. Некои сапуни имаат делотворен ефект против комарци, но други...

Зошто Холандија е една од најсреќните држави во светот?

0
Холандија важи за една од најсреќните држави во светот - со најсреќни деца во светот. Родителите во оваа западноевропска земја очигледно имаат јасно утврдени...

Предолго време поминато на „Инстаграм“, „Тикток“ и „X“ причинува депресија и анксиозност

0
Прекумерната употреба на „Фејсбук“, „Инстаграм“, „Тикток“ или „X“ може да биде причинител на недоволен сон, депресија, стрес и анксиозност, предупредуваат лекарите. Неврологот Рејчел Самерс го...

Истражување: За 500 години од сега сите Јапонци би можеле да имаат исто презиме

0
Сите Јапонци би можеле да имаат исто презиме за 500 години, доколку на сопружниците во брачна заедница не им се дозволи да имаат различни...

Копенхаген воведува четиридневна работна недела

0
Во Копенхаген почна експеримент со воведување работна недела од четири дена, кој ќе трае до крајот на годината, јавуваат локалните медиуми. Во експериментот учествуваат вработени...

Кога бебето почнува да си го препознава името?

0
Во текот на првата година од животот, кај едно бебе има доста пресвртници, а можеби едно од најбитните нешта е она кога ќе почне...

Совети за сезоната на крлежи

0
Сезоната на крлежи трае од април до септември, па важно е однапред да се знае како правилно да ги отстраните од кожата доколку е...

Најчестите грешки во говорот на телото при разговор за работа

0
Говорот на телото кажува многу во разговорите за работа, велат стручњаците. Следат дел од најчестите грешки коишто луѓето несвесно ги прават при таков разговор. Подгрбавеноста може...

ОН: Домаќинствата во светот дневно фрлаат една милијарда оброци

0
Во 2022 година домаќинствата во светот без потреба дневно фрлиле околу една милијарда оброци, покажуваат процените на Обединетите нации, кои денеска ја осудија „трагедијата“...

Македонките се мажат најмлади во регионот (мапа)

0
Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак споредено со другите земји во регионот. Просечната возраст на која Македонките се мажат е 26,6 години, покажува...

Истражување: Галењето со куче води кон помал стрес и поголема концентрација кај човекот

0
Се вели дека кучето не е само домашно милениче, туку и член на семејството... А пак, времето минато во игри и галење со куче...

Психологијата зад повторното навраќање на исти филмови и серии

0
Многумина практикуваат, наместо гледање нови филмови и серии, читање нови книги итн., повторно да погледнат нешто постаро што веќе го гледале, или да ја...

Младите во Македонија во просек го напуштаат домот на родителите нa 32-годишна возраст

0
За разлика од поразвиените земји во Европа, младите на Балканот доста доцна ги напуштаат домовите на своите родители и стануваат независни, покажува истражувањето на...

Науката ги одреди најпаметните раси кучиња

0
Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од Универзитетот на Хелсинки во Финска, ги именува најпаметните раси. На првото место...