Таг: САД

Советници на Трамп му предале план за запирање на американската воена...

0
Двајца клучни советници на Доналд Трамп претставиле план за ставање крај на руската војна во Украина - доколку победи на претседателските избори - во...

САД со предупредување до Хезболах: Нема да го запреме Израел да...

0
Американските власти го предупредија Хезболах дека Вашингтон нема да го спречи Израел да го нападне проиранското шиитско движење, објави „Политико“ повикувајќи се на неименувани...

Русија им врачи демарш на САД поради украинскиот напад врз Севастопол

0
На американската амбасадорка во Москва, Лин Трејси, денеска и беше врачен демарш поради ракетниот напад на Украина на плажата во Севастопол на Крим, со...

САД го забрани рускиот антивирус „Kaspersky“

0
Американското Министерство за трговија ќе воведе забрана за сите нови продажби на сајбер безбедносниот и антивирусниот софтвер на Kaspersky Lab со седиште во Москва,...

Нови правила за првата претседателска дебата меѓу Бајден и Трамп

0
Првата претседателска дебата меѓу двајца кандидати за претседател на САД, актуелниот шеф на државата Џозеф Бајден и неговиот претходник Доналд Трамп, ќе се одржи...

Бела куќа: Разочарани сме од критиките на Нетанјаху

0
Белата куќа изрази длабоко разочарување од критиките на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон САД поради тензиите меѓу двата сојузника во врска со израелската војна...

САД ќе ги суспендираат нарачките на системите „Патриот“ и ќе ги...

0
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден планира да ги суспендира сите тековни нарачки за системите за противвоздушна одбрана Патриот и ракетите пресретнувачи и нивната...

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

0
Русија се бори против децениска „хегемонистичка и империјалистичка политика“ на САД и нивните сојузници, рече претседателот Владимир Путин на почетокот на разговорите со севернокорејскиот...

САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

0
САД заостануваат 15 години зад Кина во развојот на високотехнолошка нуклеарна енергија бидејќи технолошкиот пристап поддржан од државата и големото финансирање му даваат предност...

Остин: Путин не е во позиција да бара мир од Украина

0
Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин „не е во позиција“ да бара Украина да ја прекине војната. „Тој...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпишаа договор со кој се утврдуваат долгорочните безбедносни односи на Вашингтон со Киев на маргините на...

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателот Џо Бајден и претседателот Володимир Зеленски утре ќе потпишат билатерален безбедносен договор меѓу Соединетите држави и Украина на маргините на самитот на Г7...

САД ќе ѝ обезбедат на Украина уште еден систем „Патриот“

0
Американскиот претседател Џо Бајден планира да и обезбеди на Украина уште еден систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ за одбрана од руски воздушни напади, објави...

Вашингтон пост: Бајден ја укина забраната за употреба на американско оружје...

0
Администрацијата на претседателот Џо Бајден ќе ја укине забраната на контроверзна украинска воена единица да користи американско оружје, објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на...

Иран обвинува: САД не се искрени, не сакаат прекин на огнот...

0
Иранските власти денеска ја обвинија администрацијата на Соединетите Американски Држави дека не е искрена и сериозна во однос на предлогот за прекин на огнот...