Таг: САД

Демократските гувернери го поддржаа Бајден: Беше лош во дебатата, но е...

0
Демократските гувернери на Њујорк, Минесота и Мериленд вчера изјавија дека ќе ја поддржат кандидатурата за реизбор на претседателот Џо Бајден по искрената дискусија со...

Москва: Русија ќе одговори на одлуката на Финска да им даде...

0
Русија ќе одговори на одлуката на Финска да им дозволи на САД пристап до нивните воени бази, изјави денеска портпарол на руското Министерство за...

Харис: Бајден е нашиот кандидат, го победивме Трамп еднаш и повторно...

0
Потпретседателката на САД Камала Харис денеска ја отфрли идејата дека претседателот Џо Бајден треба да се повлече од изборната трка, откако демократскиот конгресмен Лојд...

Агелер: САД се посилни затоа што имаат сојузници, пријатели и партнери...

0
И најсилните демократии не успеваат сами. Кога сме обединети сме посилни. САД се посилни и поблагородни затоа што имаме сојузници, пријатели и партнери како...

Пелоси: Легитимно е да се праша за состојбата на Бајден

0
Поранешната претседателка на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси денеска изјави дека е легитимно да се изрази загриженост дали претседателот Џо Бајден е способен...

Остин: САД ќе обезбедат 2,3 милијарди долари нова безбедносна помош за...

0
СAД ќе обезбедат нов пакет безбедносна помош во вредност од 2,3 милијарди долари за Украина, клучна противвоздушна одбрана и противтенковско оружје, изјави денеска американскиот...

Финскиот парламент одобри воен пакт со САД

0
Финскиот парламент ја ратификуваше спогодбата за одбрана со САД, која ќе овозможи зголемено воено присуство на американски војници и складирање на американска воена опрема...

Русија со предупредување до НАТО поради американските дронови над Црно Море

0
Русија издаде предупредување дека нејзините сили ќе преземат „мерки за брз одговор“ со цел да се спречат потенцијалните инциденти во воздушниот простор поради се...

Вашингтон ќе му испрати на Израел бомби тешки над 200 килограми

0
Американските и израелските власти соопштија дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе пушти пратка со бомби тешка повеќе од 200 килограми, кои требаше...

Харис: Американците треба да се фокусираат на достигнувањата на Бајден, не...

0
Американската потпретседателка, Камала Харис, по синоќешната прва дебата меѓу претседателските кандидати Џо Бајден и Доналд Трамп, изјави за Си-Ен-Ен дека Американците треба да се...

Демократите вознемирени од несигурниот настап на Бајден – можно е да...

0
Американскиот претседател Џо Бајден мисли дека бил добар во ноќешната предизборна дебата со Доналд Трамп, во која, според општиот суд на јавноста остави многу...

Столтенберг: Вашингтон ќе остане цврст сојузник на НАТО

0
Очекувам САД да останат цврст сојузник без оглед на исходот од американските избори, бидејќи во интерес на САД е да останат цврст сојузник што...

Телото на американски аташе пронајдено во хотел „Хилтон“ во Киев

0
Во хотелот „Хилтон“ во Киев вчера околу 11 часот е пронајдено телото на аташето во американската Амбасада, јави украинскиот портал Страна.уа, повикувајќи се на...

Мицкоски – Агелер: Зајакнување на билатералните односи и интензивирање на соработката

0
Премиерот Христијан Мицкоски денеска остварил средба со амбасадорката на САД, Ангела Агелер. На средбата биле разменети мислења и ставови за тековните политички и економски...

Мисајловски – Агелер: Нашето стратешко партнерство ќе продолжи со засилен интензитет

0
Благодарност за досегашната континуирана поддршка од нашиот стратешки партнер Соединетите Американски Држави за развој на нашата земја особено за развој на одбранбените капацитети, изразил...