Таг: САД

САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

0
САД заостануваат 15 години зад Кина во развојот на високотехнолошка нуклеарна енергија бидејќи технолошкиот пристап поддржан од државата и големото финансирање му даваат предност...

Остин: Путин не е во позиција да бара мир од Украина

0
Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин „не е во позиција“ да бара Украина да ја прекине војната. „Тој...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпишаа договор со кој се утврдуваат долгорочните безбедносни односи на Вашингтон со Киев на маргините на...

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателот Џо Бајден и претседателот Володимир Зеленски утре ќе потпишат билатерален безбедносен договор меѓу Соединетите држави и Украина на маргините на самитот на Г7...

САД ќе ѝ обезбедат на Украина уште еден систем „Патриот“

0
Американскиот претседател Џо Бајден планира да и обезбеди на Украина уште еден систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ за одбрана од руски воздушни напади, објави...

Вашингтон пост: Бајден ја укина забраната за употреба на американско оружје...

0
Администрацијата на претседателот Џо Бајден ќе ја укине забраната на контроверзна украинска воена единица да користи американско оружје, објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на...

Иран обвинува: САД не се искрени, не сакаат прекин на огнот...

0
Иранските власти денеска ја обвинија администрацијата на Соединетите Американски Држави дека не е искрена и сериозна во однос на предлогот за прекин на огнот...

САД бараат помош од Јапонија за брзо надополнување на ракетните залихи

0
Соединетите Американски Држави денеска побараа помош од Јапонија за брзо надополнување на залихите на проектили, со оглед на војните кои беснеат на Блискиот Исток...

Лавров: Растот на БРИКС е показател на создавањето мултиполарен свет

0
Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска изјави дека проширувањето на БРИКС е јасен показател за создавање мултиполарен свет и истакна дека БРИКС активно...

Захарова: САД нема да можат да ја избегнат одговорноста за нападите...

0
Официјален Вашингтон нема да може да ја избегне одговорноста затоа што и дозволи на Украина да користи американско оружје за напади врз цели на...

Саливан: САД нема да испраќаат војници во Украина

0
САД се уште ја немаат сменето позицијата и не планираат да испратат своја војска во Украина во каква и да било форма, изјави советникот...

САД тестираа проектил кој може да стигне до Москва и Пекинг...

0
САД вчера наутро лансираа невооружена интерконтинентална балистичка ракета од вселенската база Ванденберг во Калифорнија, што е првото од двете пробни лансирања планирани за оваа...

САД: Републиканците усвоија предлог-закон за санкционирање на МКС поради барањето за...

0
Претставничкиот дом на САД усвои Предлог-закон за санкционирање на Меѓународниот кривичен суд (МКС) како одговор на барањето на главниот обвинител на МКС да издаде...

Медиуми: НАТО подготвува коридори за префрлање на американските сили во Европа...

0
НАТО подготвува неколку копнени коридори преку кои американските војници и опрема би можеле брзо да стигнат до фронтот во Европа во случај на конфликт...

Москва им се закани на САД со „асиметрични последици“ за нападите...

0
Москва им се закани на САД со „последици“ поради, како што го нарече, „мешањето во рускиот систем за рано предупредување за ракети“, наводно предизвикано...