Таг: Словачка

Словачка ја блокираше планираната испорака на оружје за Украина

0
Словачката Влада денеска блокираше голема испорака на оружје за Украина, планирана од претходната влада, во согласност со ветувањата на новиот премиер Роберт Фицо. „Владата не...

Фицо сака гаранција од Украина дека 50-те милијарди евра од ЕУ...

0
Новиот словачки премиер Роберт Фицо во дебатата со другите лидери на Европска Унија за помошта на Украина од 50 милијарди евра истакна дека бара...

Несудениот словачки министер за животна средина најави референдуми за излез на...

0
Кандидатот за словачки министер за животна средина Рудолф Хулиак, чија номинација не ја прифаќа претседателката на државата Зузана Чапутова, најави дека ќе се обиде...

Словачка ја суспендира воената помош за Украина

0
Словачката претседателка Зузана Чапутова денеска го отфрли планот на привремената влада за испраќање нова воена помош за Украина, велејќи дека владата нема овластување и...

Словачка протестира поради наводно мешање на руско разузнавање во парламентарните избори

0
Министерството за надворешни работи на Словачка денеска повика претставник на руската амбасада во Братислава поради изјавата на директорот на Службата за надворешно разузнавање на...

Во Украина пристигнаа словачките авиони МиГ-29

0
Словачка ги испорача своите 13-те авиони ловци МиГ-29 во Украина, потврди словачкото Министерство за одбрана, а Братислава доби попуст за купување американски хеликоптери како...

Полска и Словачка ги повикуваат сојузниците од НАТО да испратат борбени...

0
Властите во Полска и Словачка ги повикуваат своите сојузници да обезбедат борбени авиони за Украина и велат дека се подготвени да ги испратат своите...

Словачка ќе бара изземање од санкциите за руската нафта

0
Словачка ќе инсистира да биде изземена од ембаргото за купување руска нафта доколку руската нафта биде санкционирана од 2023 година, изјави вицепремиерот и министер...

Полска и Словачка договорија испорака на борбени авиони за Украина

0
Словачка и Полска постигнаа договор за испорака на словачки борбени авиони МиГ-29 на Украина, објавија во Братислава министрите за одбрана на двете држави. Со оглед...

По словачкото вето, Македонија отвара и амбасада во Братислава

0
„Поднесовме барање до Владата за отворање на ново дипломатско конзуларно претставништво на Република Северна Македонија во Република Словачка, со седиште во Братислава“, соопшти денеска министерот...

Чуму ти е трамвај?

0
Ова е Томаш Моравец од Братислава, Словачка. Ако нешто знаеме за него, тоа е дека не сака да плаќа трамвај и дека е царчина. Ај...

Модерно катче во Словачка

0
Ова е од оние апартмани каде што и гостите се чувствуваат како дома! Описот на овој модерен стан е „ентериер дизајниран за тројца - брачна...