Таг: Словачка

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае...

0
Закрепнувањето на премиерот Роберт Фицо, по обидот за убиство, ќе потрае „исклучително долго“, изјави денеска словачкиот вицепремиер Роберт Калињак, цитиран од француските медиуми. Истовремено, болницата...

Фицо е свесен и комуникативен

0
Премиерот на Словачка Роберт Фицо е свесен и комуникативен, а последователно му беше извршена томографија, соопштија денеска неговите лекари. - Истовремено се преземаат натамошни чекори...

Словачкиот премиер Фицо повторно опериран, состојбата се уште му е сериозна

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо повторно е опериран, а неговата состојба се уште е сериозна, изјави денеска на прес-конференција словачкиот министер за одбрана Роберт Калињак. -Фицо...

Нападот врз словачкиот премиер Фицо е неуспех на неговото обезбедување, оценуваат...

0
Експерти во Словачка ги критикуваа мерките преземени за заштита на премиерот на земјата Роберт Фицо по вчерашниот обид за атентат врз него, јави ДПА. „Фицо...

На Фицо ќе му биде извршена уште една операција

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо врз кого вчера беше извршен атентат во градот Хандлови, го чека уште една операција, пишува словачкиот портал Правда. Абдоминалното крварење на...

Словачка: По атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на...

0
Властите на Словачка, која е во шок по обидот за атентат врз премиерот Роберт Фицо, со еднствени осуди за тој чин, денеска повикаа да...

Полицијата го идентификуваше напаѓачот на Фицо (ВИДЕО)

0
Полицијата во Словачка го идентификуваше 71-годишниот Ј.Ц. од Левица, кој со пиштол, што законски го поседувал, денеска го застрела словачкиот премиер Роберт Фицо. Здравствена состојба...

Фицо е во тешка животозагрозувачка состојба

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо е во многу тешка состојба откако попладнево беше ранет во градите и стомакот откако излегол на улица, јавија словачките медиуми....

Словачкиот премиер Роберт Фицо ранет во пукање по состанок на Владата

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо е повреден во пукање по седница на Владата, јави новинската агенција ТАСР. Агенцијата го цитираше потпретседателот на Парламентот, Лубос Блаха, дека...

Фицо: Словачка e против членството на Украина во НАТО и нема...

0
Словачка ќе биде против приемот на Украина во НАТО, изјави словачкиот премиер Роберт Фицо. - Украина може да каже: Сакаме да влеземе во НАТО. Тоа...

Чапутова: Словачка повеќе не може да ѝ помага на Украина со...

0
Претседателката на Словачка Зузана Чапутова денеска во Варшава изјави дека Словачка повеќе не може да и помага на Украина со оружје бидејќи дала се...

Словачка ја укина забраната за културна соработка со Русија и Белорусија

0
Новоименуваната министерка за култура на Словачка, Мартина Шимковичова, ја укина забраната за културна соработка со Русија и Белорусија, објави словачкиот весник Правда. Документот, потпишан...

Словачкиот премиер Фицо е против и ќе стави вето на членството...

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека е против членството на Украина во НАТО и дека ќе стави вето на членството на земјата во Алијансата...

Словачкиот премиер повика на мировни преговори за запирање на војната во...

0
Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска повика на почеток на мировни преговори за Украина, каде што, според неговите зборови, војната „би можела да трае до...

Словачка ја блокираше планираната испорака на оружје за Украина

0
Словачката Влада денеска блокираше голема испорака на оружје за Украина, планирана од претходната влада, во согласност со ветувањата на новиот премиер Роберт Фицо. „Владата не...