Таг: изложба

Мултимедијална изложба AeternaNova во Мала Станица

0
На 17 јуни во Националната галерија Мала Станица со почеток во 20 часот, Здружението за истражување, заштита и промоција на културното наследство ВУЛГУС Скопје...

Изложба „Професори и студенти“ во МКЦ

0
Изложбата „Професори и студенти“ е во организација на Младинскиот културен центар и финансиска подршка на Град Скопје. Годинава се одржува по втор пат...

Изложба „Професори и студенти“ во МКЦ

0
Оваа година, точно сто години по отворањето на втората групна изложба во историјата на Македонија и сто години по првиот, неуспешен, обид за формирање...

Изложбата “Escape room” на Бурџу Мусли во центарот за култура „Простор“...

0
Во сабота на 8 јуни, во 20:00 часот во центарот за култура „Простор“ во Сплит, ќе биде отворена изложбта “Escape room” на Бурџу Мусли,...

„Крешендо на канвас: преку апстракт до реалност“ во Europe House Крива...

0
Уметничка изложба на млади таленти a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-medium{font-size:19px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-large{font-size:29px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-xl{font-size:39px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-xxl{font-size:59px}]]> !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=;t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e); s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '951761645704403'); fbq('track', 'PageView');

Изложбата „Мејл-арт“ на Златко Крстевски во Домот на културата во Прилеп

0
Во понеделник на 03 јуни пред прилепската и светска јавност ќе се претстави Златко Крстевски со еден невообичаен проект, не многу етаблиран на нашите...

Во Музејот на град Скопје – изложба на уметноста на охридските...

0
Од денеска, среда, 29 мај, во Музејот на градот Скопје поставена е изложбата, насловена „Низ фотографскиот објектив на Македонида, уметноста на средновековните цркви во Охрид...

Изложба на Едукативниот Центар за класична ликовна уметност „Да Винчи“ во...

0
Едукативниот Центар за класична ликовна уметност „Да Винчи“, предводен од уметницата Викторија Егорова, во среда на 29 мај на првиот кат во Public Room...

Изложбата „Али Фети Окјар – истомисленик и соработник на Ататурк“ во...

0
Во Чифте амам во Старата скопска чаршија отворена е изложбата под наслов „Али Фети Окјар – истомисленик и соработник на Ататурк“ што се организира...

„Фрагментирана интроспекција“ од Слободан Милошески во Музеј на град Неготино

0
Во изложбениот салон на Музејот на град Неготино денес од 19:30 часот ќе биде отворена изложбата „Фрагментирана интроспекција“ од Слободан Милошески. Изложбата е составена...

Во МСУ – Скопје се отвора изложбата „Настан од една нишка:...

0
На 28 мај, во 20 часот во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена интернационалната изложба „Настан од една нишка: Глобални наративи...

Самостојна изложба на ликовниот уметник Синиша Новески во Република Хрватска

0
Во Културно информативниот центар на Република Северна Македонија во Загреб, на 23 мај ќе се реализира самостојната изложба на уметникот Синиша Новески насловена „Мистерија...

Отворање на изложба на студентска графика-„Драгутин Аврамовски-Гуте“

0
На 22 мај во 19:30 часот во Галерија „Драгутин Аврамовски-Гуте“, Факултет за ликовни уметности во објектот Сули ан во Старата скопска чаршија, по 37...

Изложба „Македонска мисла“ на Славица Танеска

0
Во малиот салон на галеријата „Ко-Ра“ во Скопје утревечер 20 часот ќе биде отворена изложбата „Македонска мисла“ на м-р Славица Танеска. Самостојната изложба „Македонска...

Изложба на 30 фотографии на планинарот Бобан Китановски

0
Во холот на Универзитетска библиотека “Св. Климент Охридски”-Битола, e поставена изложба на 30 фотографии на планинарот Бобан Китановски. Изложбата е поттикната од проектот ,,Предизвик...