Таг: финска

Финска, идеална дестинација за посета при зимскиот период

0
Финска, е нордиска земја во Северна Европа, карактеристична по прекрасната, благо ридеста и шумовита природа, богата со многу езера. Во густо населената приморска област...

Заработете 100 евра дневно! Финска бара берачи на јагоди

5
Финска секоја година има проблем со недостаток на работна сила за берење на јагоди, затоа што сместувањето, храната и платата од 10 до 12...

Снежен хотел во Финска

0
Речиси 200 километри над Арктичкиот круг, се наоѓа огромна површина  од снег и мраз, која изобилува со креативни  конструкции и скулптури. Снежното  село се...

Полиција конфискувала компјутер на 9 годишно девојче

0
Во осум часот наутро на најобичен ден едно обично финско семејство минувало низ својата стандардна рутина сè додека полицијата не дошла да уапси опасен...

Новиот највисок кошаркарски шут (видео)

0
По само 20 обиди овој Финец успешно погодил кошаркарски шут за 900 поени од врвот на ски скокалница. Шутот бил изведен од врвот на ски...

Риболов на мраз (видео)

0
Во ова видео група Финци уживаат во зимско нуркање во едно од многуте езера во Финска. Сè што е потребно за создавање на...

Упатство: Како се отвара врата (видео)

0
Се чини дека во Финска, во минатото многумина имале потешкотии со концептот на отварање и затварање врати. Токму затоа, во 1979 година, финската телевизија...

Иглу село во Финска

0
иИглу селото во Какслаутанен, Финска е село составено од иглуа со стаклени покриви сместени во шума. Секое иглу покрај стаклениот покрив има...

Нов брзински рекорд на мраз

0
Рели шампионот Јуха Канкунен поставил нов брзински рекорд на мраз возејќи 330.68 километри на час на замрзнатиот Ботнијски Залив помеѓу Шведска и...

Најдобрите дестинации за авантуристи

0
Живееме во златно доба за авантури. Никогаш немало толку многу луѓе кои сакаат да ги видат и искусат најодалечените места на земјата. Поентата...

Најдобрите рели излетувања (видео)

0
За сите вљубеници во автомобилизмот, една компилација од најдобрите рели излетувања, од една од најспектакуларните рели патеки - Финска. Лудите Финци излетуваат во сите...

Во Финска пристапот до интернет ќе биде загарантиран со закон

0
Замислете си според закон секој граѓанин да има загарантиран пристап до интернет. Тоа се случи во Финска каде тамошното Министерство за транспорт и комуникации...

Најчудните слатки на светот

0
Сте пробале ли чоколади и бонбони од цвеќе, злато или сол? Сте виделе ли чоколадни скулптури повисоки од вас? Сте купиле ли чоколатца...

„Белата смрт“:Најуспешниот снајперист во историјата

0
Simo Häyhä или уште познат кај руската армија како „Белата смрт“(Белая Смерть) беше фински војник кој нашироко се смета како еден од најуспешните снајперисти во светската...

Y.M.C.A. по фински (видео)

0
Песната на Village People која стана хит во Јануари 1979, очигледно имала влијание и во Финска, па младата и талентирана група Gregorius успеала да ја адаптира...