„Каналот на љубовта“ во Грција

0
Грција има бројни романтични плажи, но едно место на островот Крф, според тамошната легенда, навистина гарантира среќа за вљубените или оние кои допрва ја бараат...

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

0
Во Улцињ, Црна Гора, се отвора првата плажа за само жени кои носат хиџаб. Тоа ќе биде помало место од затворен вид, со капацитет...

Неапол – град со најдобра храна во светот, никаде нема подобра пица

0
Јадењата во Европа доаѓаат во сите облици и вкусови, па според многумина, тука ја има најдобрата храна на планетата... Но, и во остатокот од...

„Вог“: Топ-10 најубави плажи во Европа за 2024 година

0
Списанието „Вог“ објави топ-листа најдобри плажи во Европа, оценети како „некои од најспектакуларните плажи на планетата“, како што вели воведот. Најубавите 10 плажи се: „Торе...

Плажата „Месечев залив“ во Словенија – една од најубавите во светот

0
Малата карпеста плажа „Месечев залив“ на словенечкото крајбрежје е прогласена за една од најдобрите во светот од страна на „Биг 7 травел“ - глобална...

Берген – најврнежливиот град во Европа

0
Интернет-пребарувачот за изнајмување сместувачки капацитети, „Холид“, користејќи ги податоците од апликацијата „Ворлд ведер онлајн“, ги анализираше најврнежливите градови во Европа. Така, вториот по големина град...

Преку новата апликација „mAiGreece“, туристите ќе имаат дигитален асистент за време на нивниот престој...

0
Информации за болници, амбасади, плажи, полициски станици, музеи и сл, достапни на 31 јазик, вклучува новата апликација „mAiGreece“ на грчката Влада што ќе функционира...

Печена туна, загорени шпагети… Неколку специфични специјалитети од европските градови

0
Познато е дека Европа изобилува со добри места за закуска... Британски „Гардијан“ посочува неколку земји, заедно со дел од јадењата и рестораните, се вели,...

Венеција во првите 11 дена од воведувањето на таксата за туристите заработила речиси еден...

0
Венеција на 25 април воведе такса за луѓето кои доаѓаат на еднодневен излет во градот. Пробниот период за оваа такса опфаќа 29 дена во...

Ова е градот во Европа со највисоки кирии – просечната е 2.276 евра месечно

0
Кириите во Амстердам се највисоки во Европа, а меѓу петте најскапи градови се холандските Ротердам и Хаг, покажа истражувањето на агенцијата Housing Ever. Среднорочното изнајмување...

Францускиот замок „Мон Сен Мишел“ го издржа тестот на времето

0
Познатиот замок „Мон Сен Мишел“ е една од најпосетуваните туристички атракции во Франција вон Париз. Милиони посетители доаѓаат секоја година за да го видат...

Јанџин во Кина – „најтесниот округ“ на светот

0
Меѓу стрмните планински карпи покриени со зеленило, во североисточниот дел на покраината Јунан во Кина, се наоѓа градот Жаотонг. Тој е сместен сред Округот...

Валенсија – Европска зелена престолнина за 2024 година

0
Шпанскиот град Валенсија денеска официјално станува европска зелена престолнина за 2024 година, преземајќи ја оваа титула од минатогодишниот носител, естонскиот главен град Талин. На церемонијата...

Римската фонтана Треви за една година собра повеќе пари отколку градски музеј

0
  Традицијата на фрлање паричка во прочуената римска фонтана Треви во спомен на патувањето и враќањето во Вечниот град донесе рекордна сума во текот на...

Гостите во туристичките објекти во Грција ќе плаќаат „такса за отпорност на климатската криза“,...

0
Таксата за престој во туристичките објекти, од 1 јануари, Грција ја замени со нова такса, за отпорност на климатската криза во висина од 50...