Таг: финска

Русија: Вежбите на НАТО во Финска „го зголемуваат ризикот од воен...

0
Русија ги осуди планираните вежби на НАТО во близина на нејзината граница со Финска, предупредувајќи дека тие го зголемуваат ризикот од „можни воени инциденти“. Портпаролката...

Зеленски – Стуб: НАТО може да ја гарантира безбедноста на сите...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека целосна сила и гарантираната безбедност за сите членки на НАТО може да се обезбеди само заедно со...

Мотивот за нападот во училиштето во Финска бил злоставување на осомничениот...

0
Мотивот за пукањето во училиште во предградие на Хелсинки, во кое беше убиено 12-годишно момче, бил злоставување, објави денеска финската полиција. „При распитот осомничениот рече...

Финска ја затвора границата за барателите на азил кои доаѓаат преку...

0
Финска планира да усвои привремен закон кој ќе и овозможи да ја затвори границата за барателите на азил кои доаѓаат преку Русија, соопшти денеска...

Русија се подготвува за долга војна со Западот – вели финскиот...

0
Русија се подготвува за долготрајна војна, а отпорот на нејзината агресија е клучниот предизвик на генерацијата, рече финскиот премиер Петери Орпо во Европскиот парламент. Премиерот на...

Во Финска и Шведска екстремно студено, рекордно најниски температури од минус...

0
Во Финска и Шведска денеска се забележани најниски температури во текот на оваа зима околу минус 40 Целзиусови степени. Во селото Никалуокти, населено со Лапонци,...

Финска го затвори последниот отворен граничен премин со Русија

0
Финска, членка на НАТО, денеска го затвори последниот преостанат граничен премин со Русија, со која дели копнена граница долга 1.340 километри. Претходниот ден владата на...

Финска е подготвена да го затвори и последниот граничен премин со...

0
Финските власти се подготвени, доколку е потребно, да го затворат единствениот преостанат отворен граничен премин со Русија како мерка за заштита на националната безбедност,...

Финска гради ограда кон Русија: „Видовме што се случи во Украина“

0
Дојче веле - Бон До пред неколку години, Русите беа добредојдени гости во финскиот пограничен град Иматра. Денес таму расположението е сосема поинакво. По должината...

Песков: Проширувањето на НАТО е навлегување во безбедноста на Русија

0
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека приемот на нови земји во НАТО ќе влијае врз билатералните односи на Русија со тие земји. „Се...

Бајден: Путин мислеше дека ќе ги раздели Европа и НАТО но...

0
Финска денеска стана членка на НАТО, во напорите на Алијансата да биде „пообедината од кога и да било“ и покрај намерите на Путин „да...

Нинисто: НАТО-членството на Финска не е насочено против никого, ние споровите...

0
Пристапувањето на Финска во НАТО не е насочено против ниту една земја, порача претседателот на Финска, Саули Нинисто, во изјавата по повод приемот на...

Финска официјалнo стана членка на НАТО, Москва веднаш најави реакција

0
Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД. Финска...

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на...

0
Кабинетот на претседателот на Финска, Саули Ниинисто, лиферуваше соопштение во кое потврди дека Финска и официјално ќе стане членка на НАТО алијансата, а во...

Нинисто: Турција и Ердоган донесоа одлука за прием на Финска во...

0
Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган донесоа одлука за прием на Финска во НАТО, која официјално ќе биде објавена в петок за време на...