Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

0
Вчера (11 јуни) во периодот од 16 до 21 часот спроведена е акциска контрола за прекршоците што ги прават возачите на мотоцикли на подрачјето...

Со виртуелна изложба ДЛУМ го промовира новиот објект

0
Изложбата „Поместени граници“ е веќе традиционална изложба од годишната програма на ДЛУМ, одобрена од Министерството за култура. Оваа година, изложбата има за цел со иновативен...

Работилница за деца за креирање видео игри во Скопје

0
Децата утре ќе може да учат основи на креирање на видео игри во просториите на Base 42 во Скопје од 16 часот. Работилницата и...

Наградата за мене е 10 минутен аплауз на крајот од секоја претстава

0
Духовита пародија на историските случувања и на човековите слабости во обидот да се сочува главата во налетот на насилството „Ало! Ало!“ ја одбележа петтата...

Што да се јаде, а што да се избегнува за време на топлите денови?

0
Во топлите денови, имаме топлински бисбаланс бидејќи човечкото тело произведува и прима повеќе топлина. Затоа, за да не се прегрее, нашиот мозок ги става...

Видеоесеи како дел од Филозофскиот филмски фестивал

0
На само два дена до затворањето на овогодинешниот Филозофски филмски фестивал, ќе се одржи проекцијата на селекција на видеоесеи. Денес на првата дневна проекција...

Изложба „Архиви на пријателство – поетики на отпорот“ во КСП Центар-Јадро

0
Утре во 18.00 часот, во просториите на КСП Центар-Јадро ќе биде отворена изложбата „Архиви на пријателство – поетики на отпорот“ во организација на Кооператива...

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

0
Во вторник на 18 јуни до Собранието ќе биде доставен официјалниот список на членовите на новата влада, а во недела на 16 јуни ВМРО-ДПМНЕ...

Интерактивна книжевна средба со францускиот писател Матијас Енар

0
Во среда на 19 јуни во 19.00 часот во Europe House Skopje, Францускиот институт во Скопје и издавачката куќа „Антолог“, во рамките на одбележувањето...

Изложба на фотографии на белградскиот фотограф Иван Иванов

0
Во понеделник на 17 јуни во 19.30 часот во Галерија 2 во МКЦ, ќе биде отворена изложбата на фотографии на белградскиот фотограф Иван...

„Франкенштајн“, „Едвард Втори“ и „Демонот од Дебар Маало“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

0
Три претстави во официјалната програма ќе бидат на програмата на шестиот ден на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Први во 17 часот...

Afrojack, Claptone, Maceo Plex и ексклузивен сет на Vini Vici на Охрид Calling 2024

0
„После ланската спектакуларна фестивалска едиција, оваа година се погриживме да ги поместиме границите и да ви спремиме уште поимпресивна и повозбудлива програма. Секој...

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

0
Во периодот од 12 до 17 часот Акропол ќе биде затворен за посетители, а затворени денеска и утре ќе бидат и училиштата и градинките...

Доделени дипломите на 56-тата генерација матуранти на Богословија

0
Во Македонската православна богословија (МПБ) Св.Климент Охридски – Драчево, во присуство на поглаварот на МПЦ-ОА г. г. Стефан, ректорот митрополитот Повардарски г. Агатангел, пратеникот...

„Звукот на идните генерации“ во Македонска филхармонија

0
Настап на студентите од Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев” – Штип a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-medium{font-size:19px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-large{font-size:29px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-xl{font-size:39px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-xxl{font-size:59px}]]> !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=;t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e); s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '951761645704403'); fbq('track', 'PageView');