Промоција на книгата „Човекот, роботот и дигиталниот бог” од Џабир Дерала и Валентин Нешовски

0
Kомпанијата за филмска продукција, уметност и издаваштво „Шорткат” и редакцијата на порталот „Фронтлајн” имаат чест да го претстават своето најново издание, книгата „Човекот, роботот...

Интровертните деца израснуваат во личности со многу позитивни особини

0
Според истражувањата на „Мајерс-Бригс компани“ (The ​​Myers-Briggs Company), во светот, 56,8 отсто од луѓето се интроверти. А, интересно е што интровертните деца подоцна во...

Промоција на „Координати на болката“ на Александра Спасеска

0
Поетесата Александра Спасеска ќе ја промовира својата збирка на поезија „Координати на болката“ на 15 јуни во кафе-книжарницата Илика. „Координати на болката“  е втората поетска збирка...

Изложба „Професори и студенти“ во МКЦ

0
Оваа година, точно сто години по отворањето на втората групна изложба во историјата на Македонија и сто години по првиот, неуспешен, обид за формирање...

Секој актер длабоко во себе посакува да ја добие таа статуетка

0
Со претставата „На дното“, по текст на Максим Горки, а во режија на Ќендрим Ријани помина четвртата вечер на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ Прилеп....

Велешките ученици дадоа шанса на стрип инклузијата

0
Стрип центарот на Македонија од Велес ги изложи најдобрите дела од наградниот стрип конкурс во рамките на нивниот проект „All we are saying is...

Над 7.800 евра е месечната плата на пратениците во Европскиот парламент

0
Сите пратеници во Европскиот парламент имаат иста плата и според податоците од 2023 година таа изнесувала 10.075 евра бруто или 7.854 евра нето по...

Ало! Ало!“ на Театар Комедија, прилепската „Дупло дно“ и „Кенди“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

0
Претставата „Ало! Ало!“ во режија на Синиша Евтимов на Театар „Комедија“, ќе биде изведена вечерва во 20 часот на сцената на Центарот за култура...

Визуелните доживувања од настапите на Влатко Стефановски на изложбата – The Vlatko Stefanovski Experience

0
„The Vlatko Stefanovski Experience“, на 26 јуни, во Мала станица ќе вклучи фотографии на Стефан Рајхл, Ангел Ситновски – Бојс, Огнен Ацевски и Немања...

Две лица завршиле во ПС Гостивар по меѓусебна тепачка

0
СВР Тетово информира дека вчера (10 јуни) во Гостивар, полициски службеници од Полициската станица Гостивар ги привеле гостиварците А.С. (41) и И.И.(52), затоа што...

5 AM – Нов сингл на June

0
Целата работа околу June е љубовта на членовите на бендот кон музиката и ентузијазмот да свират. Бендот е основан во Скопје во октомври 2010...

Отворен повик за стрип автор(к)и – „Кое е твоето чудо?!”

0
Мрежа Стела и НМСМ ги повикуваат стрип автор(к)ите и илустратор(к)ите да учествуваат на наградниот конкурс за стрип „Кое е твоето чудо?!”. ,,Дали сте посветена стрипаџика/ја или илустратор(к)а? Дали сте...

Промоција на романот „Кој го уби Едгар Алан По“ од Владо Јаневски

0
На 10 јуни (утре, понеделник) од 20.00 во кафе-книжарницата Буква ќе се одржи прoмоција на романот КОЈ ГО УБИ ЕДГАР АЛАН ПО од Владо Јаневски. Романот е во издание на Или-Или како...

ВИДЕО | ИНТЕРВЈУ со д-р Стојо Бошкоски

0
The post ВИДЕО | ИНТЕРВЈУ со д-р Стојо Бошкоски appeared first on Gostivarpress.mk. Извор

ReTРН time – со Дениз Абдула и Маја Марковска

0
Во охридската, еко епизода на ReTРН time, на Дениз Абдула гостинка му е Маја Марковска. Маја е поборник за здрава животна средина, сака да...