Таг: Русија

САД ги отфрлија како „пропаганда на Кремљ“ тврдењата на Русија за...

0
Белата куќа денеска ги отфрли руските тврдења дека пукањето во концертната сала „Крокус сити хол“ во близина на Москва, во кое загинаа 137 лица,...

Захарова до Белата куќа: Сигурни ли сте дека е Исламската држава,...

0
Русија денеска изрази сомневање поради американските тврдења дека Исламската држава (ИД) е одговорна за нападот во концертна сала во близина на Москва, во кој...

Русија им врачи демарш на САД поради плановите за проширување на...

0
Русија денеска им врачи демарш на САД поради незаконските обиди на Вашингтон за еднострана промена на надворешните граници на епиконтиненталниот појас во седум области...

Евакуиран трговски центар во Москва поради дојава за поставена експлозивна направа

0
Посетителите и персоналот на трговско-забавниот центар „Мозаик“, во југоисточниот дел на Москва, се евакуирани поради анонимна закана за поставена експлозивна направа, изјави за руската...

Србија: Вучиќ за утре свика состанок на Советот за национална безбедност...

0
Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска потврди дека за утре свикал состанок на Советот за национална безбедност во врска со терористичкиот напад кај Москва. Вучиќ...

ФСБ на Русија: Во нападот кај Москва најмалку 40 загинати

0
Според прелиминарните податоци, 40 лица загинале, а повеќе од 100 се повредени во терористичкиот напад во Крокус Сити Хол во московската област, јавуваат руските...

Терористички напад во концертна сала во Москва

0
Најмалку три маскирани лица отвориле оган во концертната сала Крокус Сити Хол во северозападниот дел на Москва, при што има ранети, пренесе Н1 повикувајќи...

СБ на ОН не ја усвои американската нацрт-резолуција за итен прекин...

0
Советот за безбедност на Обединетите нации денеска не ја усвои американската нацрт-резолуција за прекин на огнот во Газа. За резолуцијата гласаа 11 членки на Советот...

Блумберг: Кина и Русија се договориле со Хутите да не ги...

0
Јеменските бунтовници Хути им кажале на Кина и на Русија дека нивните бродови можат слободно да пловат во Црвеното Море и во Аденскиот Залив,...

Руската ЦИК ги објави конечните резултати од претседателските избори

0
Централната изборна комисија на Русија денеска ги објави конечните резултати од претседателските избори, кои ја потврдија убедливата победа на Владимир Путин, пренесуваат француските медиуми. -Претседателот...

Блинкен: Изборите во Русија се недемократски, одржани во атмосфера на интензивна...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска оцени дека претседателските избори во Русија биле недемократски и дека се одржале во атмосфера на, како што наведе,...

Молдавија протера руски дипломат поради организирање руски избори во Приднестровје

0
Молдавија денеска објави дека протерала руски дипломат поради организирање руски претседателски избори во Придњестровје, молдавски проруски сепаратистички регион. Односите меѓу Русија и Молдавија, чија прозападна...

Путин: Евентуален судир помеѓу Русија и НАТО е еден чекор до...

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска повторно предупреди дека директен судир помеѓу Русија и НАТО, предводено од САД, би значело еден чекор до трета светска...

Четврт век на власт – клучни моменти од владеењето на Владимир...

0
АФП (преку БТА) Владимир Путин вчера постигна убедлива победа на претседателските избори во Русија, на кои немаше вистинска конкуренција и доби нов шестгодишен мандат на...

Прв ден од изборите во Русија: Кибер напади, истурање боја и...

0
Западните земји станаа невидено активни по претседателските избори во Русија, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова. „Ова е приказна без преседан,...