Таг: Русија

Лавров: Растот на БРИКС е показател на создавањето мултиполарен свет

0
Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска изјави дека проширувањето на БРИКС е јасен показател за создавање мултиполарен свет и истакна дека БРИКС активно...

Песков: Русија го поздравува интересот на Турција за БРИКС

0
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека Русија го поздравува интересот на Турција за БРИКС. -Се разбира, го поздравуваме овој зголемен интерес за БРИКС...

Москва им се закани на САД со „асиметрични последици“ за нападите...

0
Москва им се закани на САД со „последици“ поради, како што го нарече, „мешањето во рускиот систем за рано предупредување за ракети“, наводно предизвикано...

Русија: Америка може да се соочи со фатални последици

0
Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека САД би можеле да се соочат со „фатални последици“ доколку го игнорираат предупредувањето на...

Косовската министерка за надворешни работи: Нова војна на Балканот би била...

0
Косовската министерка за надворешни работи Доника Гарвала-Шварц изјави дека Русија може да ги разгори тензиите на Балканот и да создаде нова војна за Западот...

Русија го повлече предлогот за промена на границата на Балтичкото Море

0
Предлогот на руското Министерство за одбрана за изработка на владина уредба за промена на руската граница во Балтичкото Море вчера беше избришан од порталот...

Уапсен шефот на кадровската администрација во руското Министерство за одбрана

0
Јуриј Кузњецов, шеф на главната кадровска управа на Министерството за одбрана на Русија, е уапсен под сомнение дека примил мито, изјави официјалниот претставник на...

Кина и САД ќе се сретнат во Женева на тема вештачка...

0
Соединетите држави и Кина ќе се сретнат во Женева во вторник за да разговараат за напредната вештачка интелигенција (АИ), објавија американските власти. Владата на американскиот...

Путин на Денот на победата предупреди на можноста од глобален судир

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска го обвини Западот дека ризикува глобален конфликт и кажа дека никому нема да му биде дозволено да и се...

Русија и Кина планираат да постават нуклеарен реактор на Месечината

0
Русија започна со развој на нуклеарна централа за планираната заедничка лунарна станица со Кина, изјави Јуриј Борисов, шеф на руската вселенска агенција Роскосмос. Борисов, поранешен...

Путин: Русија ќе продолжи да работи на формирање мултиполарен светски поредок

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе продолжи да работи со партнерите за формирање мултиполарен светски поредок, како и дека е возможно...

Во Русија приведен американски војник, кој бил во приватна посета на...

0
Русија ги информираше САД за приведување на американски војник во Владивосток поради кршење на законот, изјави портпаролката на Пентагон, Синтија Смит. „Руските власти во Владивосток...

Естонија: Русија ги прекршува меѓународните прописи со попречување на ЏПС сигналите

0
Естонскиот министер за надворешни работи Маргус Цакна ја обвини Русија за кршење на меѓународните прописи со попречување на ЏПС сигналите во естонскиот воздушен простор. -...

Русија: Убиени пет напаѓачи и двајца полицајци во Република Карачај-Черкезија

0
Петмина милитанти се убиени во руската република Карачај-Черкесија, откако фрлиле бомба врз полицијата и отвориле оган, при што загинале двајца полицајци, а четворица се...

„Волстрит журнал“: САД разработуваат санкции против кинески банки поради помошта за...

0
САД разработуваат санкции со кои можат да отсечат некои кинески банки од светскиот финансиски систем, соопшти денеска весникот „Волстрит журнал“,  повикувајќи се на неименувани...