Таг: Русија

Во Русија приведен американски војник, кој бил во приватна посета на...

0
Русија ги информираше САД за приведување на американски војник во Владивосток поради кршење на законот, изјави портпаролката на Пентагон, Синтија Смит. „Руските власти во Владивосток...

Естонија: Русија ги прекршува меѓународните прописи со попречување на ЏПС сигналите

0
Естонскиот министер за надворешни работи Маргус Цакна ја обвини Русија за кршење на меѓународните прописи со попречување на ЏПС сигналите во естонскиот воздушен простор. -...

Русија: Убиени пет напаѓачи и двајца полицајци во Република Карачај-Черкезија

0
Петмина милитанти се убиени во руската република Карачај-Черкесија, откако фрлиле бомба врз полицијата и отвориле оган, при што загинале двајца полицајци, а четворица се...

„Волстрит журнал“: САД разработуваат санкции против кинески банки поради помошта за...

0
САД разработуваат санкции со кои можат да отсечат некои кинески банки од светскиот финансиски систем, соопшти денеска весникот „Волстрит журнал“,  повикувајќи се на неименувани...

Рускиот научник Александар Куранов, кој работеше на хиперсонична технологија, осуден на...

0
Руски научник кој работел на хиперсонична технологија е осуден на седум години затвор за предавство. Тој е прогласен за виновен за предавање државни тајни...

Шолц до Си: Руската инвазија врз Украина ја загрозува глобалната безбедност

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Пекинг му кажа на кинескиот лидер Си Џинпинг дека руската инвазија врз Украина ја загрозува глобалната безбедност. Шолц, исто...

Русија: Главната потенцијална област за дијалог со САД е оружјето во...

0
Русија соопшти дека стратешките безбедносни прашања, вклучително и оружјето во вселената, се главна потенцијална област за дијалог со САД. САД планираат да предложат резолуција до...

Откриена радијација во рускиот град Хабаровск, прогласена вонредна состојба

0
Властите во рускиот далечен град Хабаровск прогласија вонредна состојба во областа каде што е пронајден „извор на радиоактивно зрачење“, јавија руските медиуми. Се вели дека...

Грушко: Односите на Русија со НАТО се на нула, но Москва...

0
Односите меѓу Русија и НАТО се влошуваат, но Москва нема намера да влезе во конфликт со земја од НАТО, изјави рускиот заменик-министер за надворешни...

САД им укажале на Русите дека токму „Крокус сити хол“ е...

0
На почетокот на март САД ги предупредиле руските безбедносни агенции дека постои закана од терористички напад во Русија и посочиле дека концертната сала „Крокус...

Растот на руското производство е најголем од август 2006 година

0
Производната активност на Русија се прошири со најбрзо темпо во повеќе од 17,5 години во март во услови на извонреден пораст на побарувачката на...

Западни медиуми: „Хавана синдромот“ е последица на напади од руското воено...

0
Во истражување објавено денеска од неколку западни медиуми се дознава дека „Хавана синдромот“, изразен преку разни здравствени симптоми од кои се пожалија стотици американски...

Русија спроведува антитерористичка операција во Дагестан

0
Русија спроведува „антитерористичка операција“ во јужниот регион Дагестан и до утрово се приведени три лица, јавија руските новински агенции, повикувајќи се на Националниот антитерористички...

Руски воени бродови впловија во Црвено Море

0
Руски воени бродови од Пацифичката флота го преминаа теснецот Баб-ел-Мандеб и влегоа во Црвеното Море, објави државната новинска агенција Тасс. Флотата е составена од крстосувачот...

Советот за безбедност на ОН одби да дискутира за бомбардирањето на...

0
Советот за безбедност на Обединетите нации, со жестоко противење од Русија, ја отфрли расправата за 25 годишницата од почетокот на НАТО бомбардирањето на СР...