Таг: пилоти

Македонија и 11 членки на НАТО ја зајакнуваат соработката за обука...

0
Дванаесет членки на НАТО, меѓу кои и Македонија, се договорија за понатамошно проширување на соработката за обука на воени пилоти во рамки на Иницијативата...

Исповест на преживеаниот камиказе: Мислев дека ми е последниот лет!

0
За време на војната загинаа околу 4.000 пилоти, а повеќе од 7.000 морнари беа убиени во нападите на камиказите Камиказите (божествен или духовен ветер) беа...

Ќе има ли патник во авионот без пилот?

0
Би се качил/а ли во беспилотен авион?

Системот што не дозволува пилоти што се мразат да се најдат...

0
Замислете да поминете 17 часа заробени во мала кабина, рамо до рамо со човек кој не го поднесувате. Пилотите најдобро ќе го знаеја чувството, ако не беа „тајните“ пилотски списоци.

Boeing најавува патнички летови без пилоти

0
Веќе и денешните авиони полетуваат и летаат користејќи ги вградените компјутери, а низ годините бројот на пилоти на стандардните летови падна од три на два.

Видео: Сириската војска спаси еден од пилотите

0
Едниот од двајцата руски пилоти на авионот што го собори турската армија беше брутално убиен од страна на џихадистите, додека другиот успеал да побегне. Имено,...

Морничави тајни на стјуардесите и пилотите

0
Некои луѓе се плашат од она што го знаат, но и од непознатото. Кога човек е свесен за одредени детали, стравот понекогаш е помал. Ви откриваме...

НАТО ќе пука на непријателските руски авиони

0
Британските борбени авиони RAF, како и останатите авиони на НАТО, наоружаа воздух-воздух проектили и имаат зелено светло да пукаат на евентуално непријателски-расположените руски авиони. Иако...

Зошто американските пилоти на дронови масовно даваат откази?

0
Да се најде пристојна и сигурна работа не е лесно, а особено таква што нуди гарантирана плата, бонуси, бенефиции и углед. Истото, во помал...

Неколку работи што пилотите и стјуардесите нема да ги кажат никогаш

0
Дали сте знаеле дека стјуардесите и пилотите од патниците чуваат тајни кои никогаш нема да ги откријат. Имено, овие факти, повеќе не се скриени со...

Што после X factor? Даниел веќе има големи планови!

0
Тој е човекот што освои многу срца за време на шоуто, а тоа се потврди и на градскиот плоштад викендов, кога неговите фанови дојдоа...

iPad за пилотите, само Galaxy Note за стјуардесите

0
American Airlines се движи кон целосна дигитализација, давајќи им на своите пилоти прирачници на iPad наместо во форма на дебели книги. Компанијата сака и стјуардестите...

Како изгледаат најелитните пилоти во светот?

0
Ова не е сцена од документарен филм за астронаути, ова се дел од најелитните пилоти на планетава, 14 од 80 пилоти квалификувани за пилотирање...

Колку заработуваат Ф1 пилотите?

0
Објавена е листата на платите на пилотите од Формула 1 за оваа сезона. Повторно на чело на листата е Фернандо Алонсо, додека двократниот и...

Воените пилоти имаат антифриз во крвта

0
Ако чуете дека воените пилоти имаат антифриз во крвта, би можеле да помислите дека се работи за метафора за нивната способност за справување...