Таг: коронавирус во Македонија

ДЗР: Од граѓаните во приватното здравство прелеани над 18.6 милиони евра...

0
Скопје, 22 јули 2022 (МИА) – Во услови на пандемија, поради необезбедување на повеќе термини во Јавните здравствени установи (ЈЗУ) и несклучени договори со...

ОЈО по допрен глас оформи предмет по истражувањето на ИРЛ за...

0
Обвинителството по допрен глас оформи предмет, откако ИРЛ објави истражување за клиничката болница „Жан Митрев“ и доктор Жан Митрев. „Веднаш по објавата на наведената документарна...

Владата ги укинa ковид-мерките, маските и натаму задолжителни во здравствените установи,...

0
Владата на денешната седница одлучи да ги укине сите останати ковид-мерки, со исклучок на задолжителното носење заштитни маски во здравствените домови, аптеките, јавниот превоз...

Кризниот штаб го усвои предлогот да се укинат маските во основните...

0
Главниот координативен кризен штаб за справување со КОВИД-19 (ГККШ) на денешната седница одлучи да ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести и на...

Преку организиран караван ќе се зголемува вакцинацијата против Ковид-19

0
Караван за вакцинација против Ковид-19 стартува од понеделник во 14 локални заедници низ државата. Активноста на Министерството за здравство е со поддршка од Светската...

Владата ги усвои препораките на Комисијата за заразни болести за ковид...

0
Владата на денешната седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб за справување со последиците од КОВИД-19 кои дојдоа како препораки на Комисијата...

Комисијата за заразни болести препорача укинување на сертификатите за влез во...

0
Комисијата за заразни болести препорача укинување на сертификатите задолжителни за влез во моловите, односно таму каде не е задолжително носење маски. „Донесовме еден заклучок, а...

Министерот Сали најави нови препораки и мерки по резултатите од серолошката...

0
Се намалува пикот на четвртиот бран, епидемиолошката состојба благо се подобрува, изјави денеска министерот за здравство Беким Сали. Тој, заедно со заменик министерот Владимир Рендевски,...

Петличковски: Голем дел од високата смртност од ковид се должи на...

0
„Во ниеден контекст не можам да кажам дека зголемената смртност од Ковид-19 е резултат на непочитување на протоколите. Мислам дека голем дел на високата...

Од утре почнува скринингот во основните училишта, препораките за Ковид на...

0
Од утре започнува скринингот во основните училишта каде е зголемен бројот на новозаболени од Ковид-19. Тоа бил алармот за иницирање ваков скрининг кој ќе...

Уставниот суд не поддржа укинување на ковид сертификатите, одлуката е разумна...

0
Уставниот суд на денешната седница не поведе постапка по иницијативата поднесена на Одлуката на здравствените власти со која се забранува влез во објекти без...

Мемедовиќ: Во моментов, ковид сертификатот ги штити оние кои го немаат...

0
„Во моментот кога ќе има релаксирање на епидемиолошката состојба, кога нема да имаме толку високи бројки, ќе може да разговараме и за поинакви мерки...

Кумулативниот леталитет од ковид е три отсто

0
Кумулативниот леталитет ковид, од почетокот на болеста до денес, е три отсто - соопшти денеска претседателот на Комисијата за заразни болести - Александар Петличковски. Како...

Нови 1.269 случаи на ковид од 4.047 тестирани, пријавени вкупно 25...

0
Во последните 24 часа регистрирани се 1.269 нови случаи на КОВИД-19 од направени 4.047 тестови, 14 починати лица и 848 оздравени пациенти, информира Министерството...

Петличковски: Од понеделник ќе се прави скрининг-тестирање за имунитет на населението...

0
Претседателот на Комисијата за заразни болести - Александар Петличковски, најави дека од понеделник ќе почне скрининг-тестирање по случаен избор кое треба да покаже дали...