Таг: коронавирус во Македонија

Политико: ЕУ не се засити од вакцината против Ковид, смислуваат нов...

0
И покрај сите контроверзи, Европската унија не се засити од вакцини против Ковид, пишува Политико. ЕУ подготвува тендер за речиси 150 милиони дози mRNA вакцини...

Препораки на КЗБ: Задолжителни маски и забрана на посети во здравствените...

0
Задолжително носење на заштитни маски во здравствените установи и во домовите за стари лица и забрана на посетите во болниците и во домовите кои...

ЕУ апелира за помасовна вакцинација против корона вирусот и сезонскиот грип

0
Ковид-19 и неговите варијанти се уште се околу нас и се повеќе циркулираат во нашите заедници, при што во моментов е детектирано „коегзистирање на...

Задолжително носење маски во здравствените установи, препорачува Комисијата за заразни болести

0
Комисијата за заразни болести на Министерството за здравство ќе му препорача задолжително да се користат маски во здравствените установи како превенција од ширење на...

Стевановиќ за МИА: Нема простор за паника кога е во прашање...

0
Нема простор за паника кога е во прашање Ковид-19, инфекцијата ќе биде присутна како што е присутен грипот, изјави за МИА, директорката на Клиниката...

Во Прилеп епидемиолошката состојба е стабилна, но не треба да се...

0
Во Прилепскиот регион епидемиолошката состојба е стабилна, но будно се следи корона вирусот чиј интензитет ќе се зголеми наредниот период, вели Татијана Мургоска Станимировиќ,...

Испитани сведоци за случајот „Жан Митрев“, судењето продолжува на 4 јули

0
На денешното судење за случајот „Жан Митрев“ сведочеа сведоци, роднини на починати при лекување во болницата „Жан Митрев“. На прашања од јавната обвинителка, Искра Хаџи...

Комисијата за заразни болести предлага укинавање на сите задолжителни мерки за...

0
Комисијата за заразни болести ќе му препорача на Министерството за здравство и на Владата да бидат укинати сите задолжителни мерки за Ковид-19, а тоа...

Обвинение против Жан Митрев и болницата, за „измама“

0
Основното јавно обвинителство-Скопје поднесе обвинителен акт против доктор Жан Митрев, како физичко лице, и Обвинителен предлог против неговата болница, како правно лице, за продолжено...

Предложени законски измени со кои се забранува влез на невакцинирани и...

0
Комисијата за европски прашања ја одложи денешната седница на која требаше да се расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за заштита...

889 нови случаи и 7 починати од ковид во последните три...

0
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните три дена (од 12.08 до 14.08.2022), направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови...

Нови 739 случаи на КОВИД-19, едно починато лице

0
Скопје, 5 август 2022 (МИА) – Во последните 24 часа направени се 1 570 тестови, а регистрирани се 739 случаи на КОВИД-19, од кои...

Нови 844 случаи со Ковид-19, тројца починати и 815 оздравени пациенти...

0
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.890 тестови, а регистрирани се нови 844 случаи со КОВИД-19, три...

Нови 178 случаи со Ковид-19, двајца починати и 592 оздравени пациенти...

0
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.238 тестови, а регистрирани се нови 178 случаи со КОВИД-19, две...

ДЗР: Од граѓаните во приватното здравство прелеани над 18.6 милиони евра...

0
Скопје, 22 јули 2022 (МИА) – Во услови на пандемија, поради необезбедување на повеќе термини во Јавните здравствени установи (ЈЗУ) и несклучени договори со...