Нови 178 случаи со Ковид-19, двајца починати и 592 оздравени пациенти во изминатите 24 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.238 тестови, а регистрирани се нови 178 случаи со КОВИД-19, две починати лица од Скопје (72г и 60г) и 592 оздравени пациенти. Двете лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ се регистрирани две починати лица, од Битола (67г) и од Струга (65г). Двете лица се починати во домашни услови. Лицата за починати се пријавени во период од 13.07. – 23.07.2022 година, соопшти Министерството за здравство.

Од 178 новозаболени од Скопје се 101, Прилеп – 11, Кавадарци, Гостивар и Охрид – по 10, Струга – 8, Тетово – 7, Битола и Неготино – по 5, Кочани – 3, Струмица – 2, Куманово, Штип, Гевгелија, Ресен, Радовиш и Дебар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (178), регистрирани се 33 реинфекции.

Од 592 оздравени пациенти од Скопје се 259, Битола – 42, Куманово – 34, Прилеп – 32, Велес – 31, Кавадарци – 30, Тетово – 29, Штип – 20, Охрид – 19, Гостивар – 17, Кичево – 12, Струмица – 11, Неготино – 10, Гевгелија – 9, Радовиш – 8, Кочани – 6, Крива Паланка и Валандово – по 4, Ресен и Берово – по 3, Струга, Кратово и Дојран – по 2, Дебар, Богданци и Пехчево – по 1.

Направени се 1.238 теста преку: ИЈЗ-37, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-6, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-11, Авицена-18, Биотек-18, Систина-20, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-15, Генеа-0, Никоб Лаб-42, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-2, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.031

Досега во земјата се направени вкупно 2.121.690 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 329.172, бројот на оздравени пациенти е 315.675, на починати е 9.381, а на активни случаи изнесува 4.116.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      155411, Активни   1725
Куманово    17538, Активни    204
Битола      16934, Активни    298
Прилеп      14905, Активни    189
Тетово      14060, Активни    156
Кавадарци   11452, Активни    201
Велес 10374, Активни    120
Гостивар    9954, Активни     120
Охрид 9637, Активни     203
Струмица    8477, Активни     126
Штип  8441, Активни     98
Кичево      5896, Активни     72
Кочани      5291, Активни     48
Струга      4972, Активни     99
Гевгелија   4602, Активни     56
Неготино    3919, Активни     57
Ресен 2908, Активни     52
Свети Николе      2718, Активни     23
Радовиш     2667, Активни     56
Крива Паланка     2535, Активни     28
Делчево     2017, Активни     3
Дебар 1751, Активни     36
Берово      1737, Активни     15
Валандово   1554, Активни     17
Виница      1419, Активни     16
Пробиштип   1291, Активни     5
Богданци    1051, Активни     11
Кратово     1034, Активни, Активни  24
Крушево     976, Активни      22
Демир Хисар 891, Активни      22
Македонски Брод   771, Активни      9
Демир Капија      606, Активни      2
Македонска Каменица     527, Активни      1
Пехчево     494, Активни      1
Дојран      362, Активни      1.

- Реклама -