889 нови случаи и 7 починати од ковид во последните три дена во земјата

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните три дена (од 12.08 до 14.08.2022), направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи со КОВИД-19, седум починати (три од Скопје (81г, 84г и 90г) и по едно од Велес (85г), Охрид (82г), Струга (72г) и Крива Паланка (91г)), и 1.228 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ се регистрирани три починати лица и тоа од Радовиш (76г), Кочани (70г) и Струмица (81г), две лица се починати во домашни услови, е едно лице е починато во болнички услови. Лицата се пријавени за починати во период од 28.07 до 01.08.2022година.

Од 889 новозаболени од Скопје се 390, Битола – 75, Прилеп – 43, Кавадарци – 40, Охрид – 37, Куманово – 34, Гостивар – 29, Велес и Неготино – по 24, Кичево – 23, Тетово и Штип – по 22, Гевгелија – 17, Струмица – 16, Струга и Делчево – по 15, Кочани – 12, Радовиш – 7, Крива Паланка, Берово и Виница – по 6, Ресен – 5, Дебар, Кратово и Крушево – по 3, Свети Николе, Валандово, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 2.

Од вкупниот број на позитивни (889), регистрирани се 199 реинфекции.

Од 1.228 оздравени пациенти од: Скопје – 499, Битола – 98, Охрид – 71, Кавадраци – 69, Тетово – 56, Куманово – 53, Гостивар – 46, Струга – 44, Прилеп – 40, Струмица – 33, Кочани – 23, Велес и Гевгелија – по 20, Неготино – 19, Штип – 18, Ресен и Дебар – по 16, Радовиш – 13, Кратово – 12, Берово – 11, Крива Паланка и Валандово – по 10, Кичево – 8, Свети Николе – 5, Виница и Крушево – по 4, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Делчево, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

Направени се 2.095 тестови преку: ИЈЗ-214, ЦЈЗ Скопје-115, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-30, ЦЈЗ Куманово-51, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–131, Жан Митрев (Филип Втори)-42, Авицена-40, Биотек-77, Систина-62, лабораторија Лаор-13, Синлаб-15, Ремедика-5, Плодност-17, Генеа-11, Никоб Лаб-77, ВФВ Медикал-9, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.027.

Досега во земјата се направени вкупно 2.136.393 тестирање на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 335.451, бројот на оздравени пациенти е 322.468, на починати е 9.424, а на активни случаи изнесува 3.559.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      157955, Активни   1445
Куманово    17836, Активни    167
Битола      17386, Активни    251
Прилеп      15169, Активни    152
Тетово      14288, Активни    124
Кавадарци   11745, Активни    150
Велес 10586, Активни    118
Гостивар    10167, Активни    108
Охрид 9948, Активни     204
Струмица    8642, Активни     95
Штип  8594, Активни     97
Кичево      5994, Активни     63
Кочани      5395, Активни     58
Струга      5094, Активни     68
Гевгелија   4722, Активни     62
Неготино    4053, Активни     80
Ресен 2966, Активни     28
Радовиш     2773, Активни     62
Свети Николе      2753, Активни     13
Крива Паланка     2579, Активни     20
Делчево     2070, Активни     46
Берово      1785, Активни     24
Дебар 1784, Активни     19
Валандово   1577, Активни     7
Виница      1444, Активни     14
Пробиштип   1292, Активни     4
Богданци    1075, Активни     16
Кратово     1072, Активни     15
Крушево     1006, Активни     20
Демир Хисар 907, Активни      10
Македонски Брод   780, Активни      6
Демир Капија      618, Активни      7
Македонска Каменица     531, Активни      2
Пехчево     500, Активни      4
Дојран      365, Активни      0.

- Реклама -