Таг: коронавирус во Македонија

Сали: Услов за укинување на превентивните мерки е зголемување на процентот...

0
Со сегашното (незадоволително) темпо на имунизација, ќе се најдеме во ситуација пандемијата во светот да заврши, а кај нас да продолжи уште некој месец,...

Министерство за здравство во преговори со „Фајзер“ за набавка на лекот...

0
Министерството за здравство е во фаза на преговори со производителот „Фајзер“ за набавка на лекот против КОВИД-19, но според министерот за здравство Беким Сали,...

1.554 нови случаи на ковид, пријавени вкупно 34 починати

0
Во последните 24 часа направени се 4.153 тестови, а регистрирани се 1.554 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 825 • Тетово – 82 • Куманово –...

Мехмедовиќ: Носењето маски во училиште останува, КЗБ нема добиено барање од...

0
Препораката за носење заштитна маска во училиште останува. Комисијата за заразни болести досега не добила барање од родители децата на училиште да не носат...

Комисијата за заразни болести предложи важноста на сертификатот за прележан ковид...

0
Скопје, 8 февруари 2022 (МИА) – Комисијата за заразни болести предглага траењето на сертификатот по прележана болест наместо досегашните 45 дена да трае 180...

Нови 1.722 заразени со ковид, пријавени 25 починати лица

0
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часан се направени 4.939 тестови, а регистрирани се 1.722 нови случаи на КОВИД-19, информира...

1.493 нови случаи на ковид во државата, пријавени вкупно 39 починати

0
Нови 1493 заразени со КОВИД-19 од 4986 направени тестови и 31 починат се регистрирани во изминатите 24 часа. Дополнително се пријавени уште 8 починати...

Влада: Се подготвува веб-платформа за решенијата за изолација, податоците ќе бидат...

0
Државниот здравствен и санитарен инспекторат, во консултација со Министерството за здравство, Агенцијата за заштита на личните податоци и Владата, го изготвува дигиталниот модел за...

ИЈЗ: Примероци од пет пациенти ќе се секвенционираат за да се...

0
Примероци од пет пациенти тестирани за КОВИД-19 со наменски тестови кои ги користи Институтот за јавно здравје се селектирани за секвенционирање, кое почнува во...

2000 нови случаи на ковид, пријавени вкупно 35 починати

0
Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 5.779 тестови, а регистрирани се 2000...

Петличковски: Скринингот на учениците за КОВИД-19 ќе биде со брзи тестови

0
Скринингот на учениците за КОВИД-19 се размислува да биде со брзи тестови, кои не се премногу на број, но 10.000-20.000 тестови се на располагање...

Петличковски: Единствен начин да се намали бројот на реинфекции е вакцинацијата,...

0
Омикронот може да го избегне имунитетот постигнат од прележување на делта варијантата и може да го избегне и имунитетот кој е постигнат со вакцина...

Комисијата за заразни болести надградена со нови членови: Петличковски на местото...

0
Доктор Александар Петличковски - директор на Институтот за имунологија и хумана генетика (каде се вршат тестирања, анализи и истражувања поврзани со реакцијата на анти-тела...

1.908 нови случаи на ковид, 26 починати

0
Во последните 24 часа направени се 5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 972 • Кавадарци – 112 • Куманово –...

Министерот за здравство Беким Сали ќе се вакцинира со трета доза...

0
Министерот за здравство Беким Сали денеска ќе се вакцинира со трета доза вакцина против коронавирус, во рамки на заедничката акција со студентите на Медицински,...