Нови 844 случаи со Ковид-19, тројца починати и 815 оздравени пациенти во изминатите 24 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.890 тестови, а регистрирани се нови 844 случаи со КОВИД-19, три починати лица од Скопје (72г,76г и 83г) и 815 оздравени пациенти. Трите лица се починати во болнички услови. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ се регистрирани три починати лица, од Тетово (85г), Кавадарци (74г) и од Охрид (70г). Две лица се починати во домашни услови и еден во болнички услови. Лицата за починати се пријавени во период од 5 јули до 30 јули, соопшти Министерството за здравство.

Од 844 новозаболени од Скопје се 374, Kуманово и Тетово – по 43, Битола – 38, Прилеп – 35, Велес – 33, Кавадарци и Охрид – по 30, Штип – 24, Гевгелија – 23, Гостивар – 21, Струга – 20, Струмица, Неготино и Радовиш – по 19, Кичево, Кочани и Кратово – по 9, Берово – 8, Крива Паланка – 7, Дебар и Валандово – по 5, Ресен и Крушево – по 4, Виница и Демир Хисар – по 3, Свети Николе, Богданци и Македонска Каменица – по 2, Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (844), регистрирани се 188 реинфекции.

Од 815 оздравени пациенти од Скопје се 350, Битола – 65, Куманово – 44, Кавадарци – 39,Прилеп – 38, Тетово – 28, Охрид – 27,Велес – 26, Струмица – 25, Штип – 20, Гостивар – 17, Ресен – 16, Гевгелија – 15, Свети Николе – 14, Кичево – 13, Кочани – 10, Струга и Кратово – по 9, Радовиш и Крива Паланка – по 7, Берово и Валандово – по 6, Неготино – 5, Демир Хисар – 4, Дебар, Крушево, Виница и Богданци – по 3, Демир Капија – 2, Македонски Брод – 1.

Направени се 1.890 теста преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-26, ЦЈЗ Тетово-43, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–125, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-59, Биотек-52, Систина-36, лабораторија Лаор-19, Синлаб-12, Ремедика-10, Плодност-14, Генеа-10, Никоб Лаб-67, ВФВ Медикал-9, Ели Медика Плус-12, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-17, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 964.

Досега во земјата се направени вкупно 2.123.580 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 330.016, бројот на оздравени пациенти е 316.490, на починати е 9.387, а на активни случаи изнесува 4.139

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      155788, Активни   1749
Куманово    17581, Активни    203
Битола      16972, Активни    271
Прилеп      14938, Активни    184
Тетово      14102, Активни    169
Кавадарци   11478, Активни    187
Велес 10407, Активни    127
Гостивар    9975, Активни     124
Охрид 9668, Активни     206
Струмица    8496, Активни     120
Штип  8465, Активни     102
Кичево      5906, Активни     69
Кочани      5300, Активни     47
Струга      4992, Активни     110
Гевгелија   4627, Активни     66
Неготино    3937, Активни     70
Ресен 2913, Активни     41
Свети Николе      2720, Активни     11
Радовиш     2686  68
Крива Паланка     2540  26
Делчево     2017, Активни     3
Дебар 1756, Активни     38
Берово      1745, Активни     17
Валандово   1559, Активни     16
Виница      1422, Активни     16
Пробиштип   1291, Активни     5
Богданци    1053, Активни     10
Кратово     1043, Активни     24
Крушево     981, Активни      24
Демир Хисар 894, Активни      21
Македонски Брод   771, Активни      8
Демир Капија      608, Активни      2
Македонска Каменица     529, Активни      3
Пехчево     494, Активни      1
Дојран      362, Активни      1.

- Реклама -