Таг: Бујар Османи

Османи: Владата која што доаѓа нема одговорност кон Преспанскиот договор, но...

0
Преспанскиот договор е многу повеќе од само договор за името. Тоа е договор за стратешко партнерство. Столбот на грчките обврски од Преспанскиот договор е...

Средба на Османи со заменичката МНР на Грција:

0
На маргини на Состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа што се одржува во Скопје, министерот за надворешни...

Османи: Може да очекувате разговори за иднината на државата кои што...

0
Кои било разговори кои што бараат согласност од албанската заедница, мора да се одвиваат преку легитимниот претставник. Може да очекувате разговори за иднината на...

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е...

0
Министерот за надворешни работи во техничката влада, Бујар Османи, денеска информираше дека на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците на Процесот...

МНР ги отфрла „шпекулациите“ на Павле Трајанов за тоа како била...

0
Соопштение на Министерството за надворешни работи Дозволете да ги отфрлиме шпекулации на Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, изнесени во емисијата „Само вистина“, за начинот...

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во...

0
Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) во Управниот суд и ќе поднесе пријави за членовите на ДИК за кршење...

Османи на средбите со амбасадори „изразил загриженост за компромитирање на изборниот...

0
Министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на „Фејсбук“ информира дека на средби со амбасадорите на САД, Германија, Велика Британија и Холандија изразил...

Османи: Нема влада без двојно мнозинство (61 пратеник плус Бадентер), а...

0
Европскиот фронт беше и останува најстабилната опција која ја придвижува евроатлантската ориентација на Северна Македонија како единствена патека што води кон безбедна иднина, истакна...

Османи: Изјавата на Мицкоски за коалиција со ВРЕДИ е омаловажување на...

0
Објавувањето од страна на ВМРО-ДПМНЕ за коалицијата Вреди како посакуван партнер во идната влада пред да се изјасни народот на 8 мај за тоа,...

Бујар Османи: Длабока победа на Европскиот фронт, тој станува една голема...

0
Претседателскиот кандидат на Европскиот фронт, Бујар Османи по завршување на првиот круг гласање од изборот за претседател на државата одржа прес-конференција со лидерите на...

Адеми: Граѓаните го доверија својот глас и за Европскиот фронт, нивната...

0
По завршувањето на гласањето во рамки на првиот круг од претседателските избори, во седиштето на ДУИ, шефот на изборниот штаб Арбр Адеми ја одржа...

Заев за „Политика“: Резултатите од Отворен Балкан се неспорни

0
Поранешниот премиер Зоран Заев, којшто заедно со српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама е еден од основачите на Отворен Балкан (ОБ),...

Во Струмица оштетен билборд на Бујар Османи

0
Денеска околу 10 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека со боја е оштетено рекламно пано-билборд на кандидатот за претседател, Бујар Османи, информираа...

Слоганот на ВМРО-ДПМНЕ „Македонија повторно твоја“ е шовинистички, смета Османи

0
За претседателскиот кандидат на Европскиот фронт предводен од ДУИ Бујар Османи, слоганот на ВМРО-ДПМНЕ за парламентарните избори „Македонија повторно твоја“ е шовинистички. -Слоганите коишто за...

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувам дека тоа е...

0
Српскиот петседател Александдар Вучиќ коментирајќи го коспонзорството на Северна Македонија за резолуцијата за геноцидот во Сребреница во ОН, оцени дека „тоа е благодарност за...