Таг: Бујар Османи

Османи: Нема алтернатива за уставните измени, нема да има влада без...

0
Кочењето на европската интеграција е најголемото предавство што може кој било политичар или политичка партија да го направи кон сопствениот народ. Нема алтернатива за...

Османи: Документот од ЕК потпишан од 25 членки за важење на...

0
Министерот за надворешни работи и кандидат за претседател на државата на Европскиот фронт Бујар Османи денеска ги демантираше и ги оцени како лажни вести...

Османи: Секој што нема да ја поддржи европската опција всушност ја...

0
Кандидатот за претседател поддржан од „Европскиот фронт“, Бујар Османи денеска нагласи дека уставните измени се еден од предусловите за да ја одбереме една од...

Таравари: Османи е автор на планот за деескалација на северот на...

0
Арбен Таравари од Коалицијата ВРЕДИ го обвини Бујар Османи од ДУИ, неговиот противкандидат на претстојните претседателски избори, дека е автор на планот за деескалација...

Османи во Студеничани: Нема друг начин за подобар стандард освен влез...

0
Караванот на „Европскиот фронт“ предводен од кандидатот за претседател на државата, Бујар Османи денеска беше во скопските села Батинце, Моране и Долно Количани во...

Османи: Уставни измени веднаш по изборите, пред формирање влада, неопходен е...

0
Претседателскиот кандидат на ДУИ Бујар Османи денеска најави дека ако ја добие довербата од граѓаните, најпрво ќе ги седне на заедничка маса сите политички...

Османи: Ова не се обични избори, туку се народен референдум што...

0
Нашата држава се наоѓа на крстопат. Еден пат води кон светла европска иднина, другиот пат води кон изолација безперспективност и нејасност. Затоа овие избори...

Османи: Политиката на отворени врати на НАТО и проширувањето на ЕУ...

0
Време е за нова динамика во европските и евроатлантските интеграции на земјите од Западниот Балкан, бидејќи забрзувањето на овие процеси е клучно за спротивставување...

Османи: Избор на претседател во собранието не е етничко прашање што...

0
За четири до пет години, може да ги завршиме поглавјата за членство во Европската унија имајќи предвид дека 40 отсто од работата веќе ја...

Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјалистички...

0
Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјалистички амбиции. Украина е само прва станица, а една од следните ќе биде Западен...

Османи не ја поканил Ванковска на ифтар, таа му одговори: „Јас...

0
„Разбрав дека господинот Бујар Османи, актуелен министер за надворешни работи и претседателски кандидат на ДУИ, не ме поканил на вечера/ифтар заедно со останатите, каде...

Османи – Велч: Резолуцијата на Сенатот на САД потврда дека членството...

0
Министерот за надворешни работи во техничката Влада Бујар Османи денеска остварил телефонски разговор со американскиот сенатор Питер Велч, кој ја предложи Резолуцијата за поддршка...

Опозицијата подготвува руско сценарио за политички немири по 8 мај, велат...

0
„Демократската унија за интеграција со голема загриженост ги следи обвинувањата, клеветите и навредите што опозицијата ги упатува кон кандидатот за Претседател, Бујар Османи, како...

Меѓународен борд од САД, ЕУ и НАТО да ги проверува функционерите...

0
Кандидатот за претседател од ДУИ и актуелен шеф на дипломатијата Бујар Османи, како дел од својата платформа ќе бара ветинг за носители на политички...

Османи: Да се фокусираме на подобра организација на системот за издавање...

0
Мерките на државите од ЕУ и регионот во однос на пасошите се со цел да се олесни овој транзициски период. МВР не треба да...