Таг: Бујар Османи

Пораката на Османи до евроамбасадорите и ЕУ, парафразирана: Примете нè, помалце...

0
За само 21 месец, Владата направи нешто што малкумина веруваа дека може да го испорача - ги затвори отворените прашања со Бугарија и Грција,...

Османи: Успешни избори ќе бидат последниот чекор, со кој ќе ѝ...

0
„Република Северна Македонија е пример за успешна преродба на европската идеја во еден тежок регион како што е Балканот. Таа приказна е толку силна...

Бошњаковски за изјавата на Османи дека албанското знаме може да се...

0
„Одредбите од Законот за употреба на знамињата се јасни и јавни. Сè што е утврдено во Законот, треба да го почитуваат сите. Што се...

Османи во „Click Plus“: Поставете го албанското знаме каде сакате, дозволено...

0
Коментирајќи го поставувањето на големото албанско знаме на Самоиловата тврдина и казната за водачот на фолклорната група „Арбреши“, во вчерашното гостување во емисијата „Click...

„Дојче веле“: Во зрела демократија, медиумите ќе го бојкотираа вицепремиерот Османи

0
Не го спомнувајте името на ДУИ, за век и веков, амин! Насловот е инспириран од скандалозната изјава на еден поранешен претседател на Државната комисија за...

Честитки од ДУИ за Законот за јазици

0
По синоќешната објава на Талат Џафери дека Законот за јазици е објавен во Службен весник и албанскиот станува втор службен јазик на целата територија,...

Владата им ја покачи платата на вицепремиерите за 8.000 денари

0
Владата им ја зголеми платата на вицепремиерите. Според измените во Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица во Република Македонија, предвидени...

Османи: На Македонија ѝ е потребен консензуален претседател на предлог од...

0
Во вчерашното 30-минутното обраќање пред партиските членови, функционери и министри, лидерот на ДУИ - Али Ахмети, ги опфати сите важни теми, со главен акцент на...

Проблеми во чаирското крило на ДУИ и исклучување на бељаџијата Беља...

0
Високи функционери на ДУИ за „Плусинфо“ ги потврдиле шпекулациите дека ранувањето на економскиот директор на Гинекологија - Ваљон Беља, е резултат на расправија во која тој...

Османи: Рамковниот договор да биде конститутивен елемент во Преамбулата на Уставот

0
Во вечерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ на Телма, вицепремиерот Бујар Османи откри дека се разговара и за вметнување на Рамковниот договор во Преамбулата како...