Таг: Бујар Османи

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувам дека тоа е...

0
Српскиот петседател Александдар Вучиќ коментирајќи го коспонзорството на Северна Македонија за резолуцијата за геноцидот во Сребреница во ОН, оцени дека „тоа е благодарност за...

Османи: Се надевам дека Косово и Србија ќе ги смират односите,...

0
Министерот за надворешни работи Бујар Османи и претседателски кандидат на Европскиот фронт, денеска повтори дека останува на ставот за иницијативата Отворен Балкан, и дека...

Османи: Економијата ни е жртва на постојаните циклични политички кризи, покрај...

0
Нашата економија е жртва на постојаните циклични политички кризи на поларизацијата, на чувството на секоја политичка партија дека од нив почнува економијата, од нив...

Дачиќ за Бујар Османи: Интересно е дека Пендаровски не бил информиран...

0
Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ на прашањето за изјавата на шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи - дека земјата ќе излезе од...

Маричиќ: Ставот на Македонија за Сребреница е јасно утврден со Декларација...

0
Првиот вицепремиер за европски прашања Бојан Маричиќ, по објавата од шефот на дипломатијата Бујар Османи за коспонзорството на Северна Македонија на резолуцијата на ОН...

Османи за резолуцијата за Сребреница: Универзална човекова должност е да се...

0
Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека е изненаден од реакциите по објавата дека Република Северна Македонија е меѓу 17 држави кои ја...

На затворена владина седница Бујар Османи ќе презентира информации за (вмешаност...

0
Министерот за надворешни работи Бујар Османи соопшти дека има факти и информации во врска со настаните во Бањска во Косово на 24 септември минатата...

Османи: Обвинителот што го отвори предметот „Пациент“ денеска е во затвор...

0
Кандидатот за претседател на државата Бујар Османи смета дека коалицијата „Вреди“ нема теми и креативност во изборната кампања и затоа „зборуваат за стари и...

Дачиќ ја смета за „дрскост“ изјавата на Османи дека земјава ќе...

0
Изјавата на министерот за надворешни работи Бујар Османи дадена денеска - дека земјава ќе биде еден од коспонзорите на резолуцијата за геноцидот во Сребреница, српскиот...

Вулин му одговори на Османи со навреди за Македонците: „Северномакедонците навистина...

0
По изјвата на шефот на дипломатијата Бујар Османи дека Северна Македонија е еден од коспонзорите на Резолуцијата на ОН за геноцид во Сребереница, во...

Османи: На седница на Владата ќе предложам излегување од иницијативата Отворен...

0
Министерот за надворешни работи Бујар Османи ги окарактеризира обвинувањата на албанската опозиција во однос на иницијативата Отворен Балкан како обид за стекнување ситни политички...

Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата во ОН за Сребреница, Османи...

0
Македонија, заедно со САД, Германија и други држави е коспонзор на резолуцијата во Обединетите нации за прогласување на 11 јули за меѓународен ден на...

Барањето да се тргне балансерот е чиста албанофобија, вели Османи

0
Претседателскиот кандидат на европскиот фронт Бујар Османи смета дека балансерот како алатка за правична застапеност во јавните институциии е најдоброто нешто што ни се...

Османи: Со секој ден одложено членство во ЕУ, се повеќе граѓани...

0
Една од главните улоги што ја гледам во функцијата претседател е дека ќе се заложам да бидам компас на евроатлантската ориентација со фокус кон...

Османи најавува борд за ветинг на сите проекти и закони за...

0
Основање на борд за валидација, составен од домашни и меѓународни експерти, кој ќе врши ветинг на сите проекти и закони за заштита на животната...