Home 365 Денес Османи на средбите со амбасадори „изразил загриженост за компромитирање на изборниот процес“

Османи на средбите со амбасадори „изразил загриженост за компромитирање на изборниот процес“

0
Османи на средбите со амбасадори „изразил загриженост за компромитирање на изборниот процес“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на „Фејсбук“ информира дека на средби со амбасадорите на САД, Германија, Велика Британија и Холандија изразил загриженост за, како што наведува, компромитирањето на изборниот процес.

– Ја изразив мојата загриженост во врска со компромитирањето на изборниот процес со произволни одлуки на ДИК со цел да се украде изборната волја со правење политички инженеринг со одлуките за прегласување, пишува во објавата.

Османи укажал и на неопходноста за почитување на Охридскиот и на меѓународните договори, како и на вложувањето во реформската агенда за евроинтеграцискиот процес на државата.

Европскиот фронт предводен од ДУИ обвинува за политички инженеринг во ДИК со цел да им се одземат еден до два пратенички мандати со прифаќањето на приговори за прегласување на одредени избирачки места.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here