Таг: парламентарни избори 2024

Комплетиран предлог составот на новата влада, гласањето најавено за 22 и...

0
Предлог составот на новата влада е комплетиран и заедно со програмата утре треба да биде доставен во Собранието, додека гласањето се очекува да се...

Меџити вели дека новата влада ќе се формира на 19 или...

0
Претседателот на Демократското движење, кое е дел од Коалицијата „Вреди“, Изет Меџети денеска потврди дека новата влада ќе се формира по празникот Бајрам, односно...

Центар за граѓански комуникации: Гласањето на дијаспората чинело повеќе отколку печатењето...

0
Државната изборна комисија (ДИК), за спроведување на последните претседателски и парламентарни избори, склучила 22 договори за јавни набавки во вкупна вредност од 213.625.656 денари...

СП: Неразумните барања на ДУИ за некаков етнички изборен легитимитет се...

0
Социјалистичката партија на Македонија оценува дека таканаречената Декларација на ДУИ и партиите од самонаречениот Европски фронт е обид за дефокусирање на граѓаните и градење...

Аваја: Прв пат од независноста на државата нема ромски пратеник/чка во...

0
Аваја жали што за прв пат во историјата на независноста на државата нема ромски пратеник/чка во новиот парламентарен состав. Манипулацијата стапи на дело и тоа...

Во завршна фаза преговорите за новата влада, не се откриваат имињата...

0
Траат преговорите за учество во идната влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и Движењето ЗНАМ, информираат за МИА претставници од политичките партии кои се дел...

ВЛЕН: Ларце ги демаскираше антидемократските и антиевропските политики на ДУИ

0
Институциите како ДИК и Управниот суд утврдија дека на 8 мај ДУИ и Мултиетничкиот фронт се обидоа повторно да ја искриват волјата на граѓаните...

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

0
Државната изборна комисија (ДИК) денеска донесе заклучок за завршување на парламентарните избори. На седницата беа прогласени за конечни резултатите од изборите во Шестата Изборна...

ДУИ: „Никој да не мисли дека народот ќе дозволи враќање назад...

0
„Демократската унија за интеграција е скандализирана од навредливиот наратив на ВМРО ДПМНЕ кој го потврдува флагрантното кршење на изразената изборна волја на албанскиот народ...

Управниот суд ја одби како неоснована тужбата на Европскиот фронт за...

0
Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како несонована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението на...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, волјата на мнозинството е ДУИ...

0
Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, ниту е важно што Ахмети имал чувство на навреденост, важно е што волјата на мнозинството е ДУИ да оди...

Ахмети: Почнува битката за легитимитет и за почитување на Охридскиот договор,...

0
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети ден еска на прес-конференција со партиските лидери од коалицијата Европски фронт рече дека Охридскиот договор бил прекршен затоа што...

Ахмети: „Европски фронт“ е втора сила во државата, почнуваме чекори за...

0
Претседателот на ДУИ и дел од Коалицијата „Европски фронт“, Али Ахмети денеска на прес-конференција од седиштето на партијата во Тетово, соопшти дека тие се...

Собранието ги верификува мандатите на 118 пратеник

0
Собранието во рамки на конститутивната седница со 101 глас „за“ од вкупно 117 присутни го усвои извештајот на Верификационата комисија и со тоа ги...

Почна конститутивната седница на новиот собраниски состав

0
Почна конститутивната седница на новиот собраниски состав. Со седницата претседава најстарата пратеничка Мерита Колчи Коџаџику. На дневен ред се избор на Верификациска комисија, верификација на...