Таг: Државна изборна комисија (ДИК)

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

0
Државната изборна комисија (ДИК) денеска донесе заклучок за завршување на парламентарните избори. На седницата беа прогласени за конечни резултатите од изборите во Шестата Изборна...

ДИК го одби приговорот на „Европскиот фронт“ на ДУИ за прегласувањето...

0
Државната изборна комисија (ДИК) попладнево не го прифати приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино....

Првични резултати од прегласувањето на парламентарните избори

0
Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб страна почна со објавување на првичните резултати од денешното прегласување на парламентарните избори и информира дека сите...

Реакција на членови на ДИК: Неприфатливо е мешањето на политички партии...

0
Претседателот на ДИК Александар Даштевски и членовите на ДИК Радица Ристеска, Оливер Ристовски, Борис Кондарко, Бобан Стојаноски и Абдуш Демири денеска преку соопштение изразуваат...

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во...

0
Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) во Управниот суд и ќе поднесе пријави за членовите на ДИК за кршење...

Османи на средбите со амбасадори „изразил загриженост за компромитирање на изборниот...

0
Министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на „Фејсбук“ информира дека на средби со амбасадорите на САД, Германија, Велика Британија и Холандија изразил...

„Европски фронт“ ќе ги обжали донесените одлуки за приговорите

0
Елми Азири од „Европски фронт“ на денешната прес-конференција информира дека до Управниот суд ќе ги обжали донесените одлуки за приговорите што се однесуваат за...

ДИК прифати седум приговори – шест во Петтата изборна единица и...

0
Државната изборна комисија (ДИК) на 104 седница ги разгледа приговорите поднесени од политичките партии по одржувањето на парламентарните избори на 8 мај. Од вкупно...

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се...

0
Претставници на коалицијата „Вреди“ во Тетово на прес-конференција објавија примери за прекршување на Изборниот законик во шестата изборна единица. Портпаролот на Движење Беса, Фатмир...

ДИК прифати приговор на коалицијата „Влен“ за избирачкото место во Желино

0
Државната изборна комисија (ДИК) денеска почна со разгледувањето на 27 приговори поднесени од политичките партии по одржувањето на парламентарните избори на 8 мај. Досега...

„Европскиот фронт“ и ДУИ обвинуваат за обид преку ДИК да им...

0
Коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ денеска на прес-конференција обвини дека македонските политички партии во координација со коалицијата „Влен“ сакаат преку ДИК да му...

ДИК: Досега не се поднесени приговори за двојните избори на 8...

0
До Државната изборна комисија (ДИК) до 15 часот и 30 минути не се понднесени приговори за вториот круг од претседателските избори и за парламентарните...

ДИК: До 18:30 часот излезноста 46.34 проценти за претседателските избори, 53.32...

0
Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски попладнево изјави дека има солидна излезност.  До 18:30 часот на претседателските избори излезноста е 46,34 отсто. На...

Исполнет цензусот за избор на претседател – одѕивот над 40 отсто

0
Исполнет е цензусот за избор на претседател на денешниот втор круг претседателски избори, покажуваат податоците на ДИК за излезноста до 18:30 часот. Претседателот на Државната...

ДИК: Излезеноста до 17 часот за претседателските избори 42.32 отсто, а...

0
До 17 часот пристигнати се податоци за излезеност на гласачите за Претседателските избори од 2 040 избирачки места. Од вкупно запишани 1 069 021...