Таг: Европски фронт на ДУИ

Адеми: Најважна е поддршката од граѓаните, а не како губитник да...

0
Арбер Адеми од ДУИ денеска изјави дека најважно е да се ужива поддршката од граѓаните и да се има легитимитет, даден од нив, а...

Сиљановска Давкова за ДУИ и за наводната „мајоризација“: Логично е некогаш...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова не ја исклучува можноста пред завршувањето на последниот рок да го додели мандатот за состав на новата влада и вели...

СП: Неразумните барања на ДУИ за некаков етнички изборен легитимитет се...

0
Социјалистичката партија на Македонија оценува дека таканаречената Декларација на ДУИ и партиите од самонаречениот Европски фронт е обид за дефокусирање на граѓаните и градење...

Меџити: Тројца-четворица пратеници од „Европскиот фронт“ ќе преминат во „Вреди“

0
Лидерот на Демократско движење, партијата која е дел од коалицијата „Вреди“, Изет Меџити истакна дека тројца-четворица од вкупно 18 пратеници колку што доби мандати...

ВЛЕН: Ларце ги демаскираше антидемократските и антиевропските политики на ДУИ

0
Институциите како ДИК и Управниот суд утврдија дека на 8 мај ДУИ и Мултиетничкиот фронт се обидоа повторно да ја искриват волјата на граѓаните...

ДУИ: „Никој да не мисли дека народот ќе дозволи враќање назад...

0
„Демократската унија за интеграција е скандализирана од навредливиот наратив на ВМРО ДПМНЕ кој го потврдува флагрантното кршење на изразената изборна волја на албанскиот народ...

Управниот суд ја одби како неоснована тужбата на Европскиот фронт за...

0
Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како несонована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението на...

ВЛЕН: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

0
За новата влада на Република Северна Македонија преговараат и новата влада ќе ја сочинуваат победникот во македонскиот блок со победникот во албанскиот блок. ВЛЕН,...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, волјата на мнозинството е ДУИ...

0
Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, ниту е важно што Ахмети имал чувство на навреденост, важно е што волјата на мнозинството е ДУИ да оди...

Ахмети: Почнува битката за легитимитет и за почитување на Охридскиот договор,...

0
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети ден еска на прес-конференција со партиските лидери од коалицијата Европски фронт рече дека Охридскиот договор бил прекршен затоа што...

Ахмети: „Европски фронт“ е втора сила во државата, почнуваме чекори за...

0
Претседателот на ДУИ и дел од Коалицијата „Европски фронт“, Али Ахмети денеска на прес-конференција од седиштето на партијата во Тетово, соопшти дека тие се...

ДИК го одби приговорот на „Европскиот фронт“ на ДУИ за прегласувањето...

0
Државната изборна комисија (ДИК) попладнево не го прифати приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино....

Одбиена тужбата на „Европски фронт“ за избирачкото место 1202 во...

0
Управниот суд денеска ја одби како неоснована тужбата од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прифаќање на приговорот од...

Управен суд ја одби тужбата на „Европски фронт“ за избирачкото место...

0
Управниот суд денеска ја одби како неоснована тужбата од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прифаќање на приговорот од...

„Европскиот фронт“ на ДУИ обвинува за јавен политички притисок врз Управниот...

0
Европскиот фронт со голема загриженост ги проследил денешните, како што велат, „скандалозни заканувачки изјави на лидерите на опозицијата кои загубија на претседателските и парламентарните...