Таг: ДУИ

Министерот Шаќири тврди дека нема ништо незаконско и самоволно во акредитацијата...

0
Од одредени политички субјекти сум прозван дека сум основал Факултет за здравствени науки при Меѓународниот универзитет во Струга. Некои пак споменуваат Факултет за медицински...

ВЛЕН: Универзитетот на Рамиз Мерко доби Акредитација за Медицински факултет од...

0
„Универзитетот на Рамиз Мерко, кој е на американската црна листа, доби бакшиш  од министерот на Рамиз, Јетон Шаќири, Акредитација за Медицински факултет!“, реагираат денеска...

Османи: Може да очекувате разговори за иднината на државата кои што...

0
Кои било разговори кои што бараат согласност од албанската заедница, мора да се одвиваат преку легитимниот претставник. Може да очекувате разговори за иднината на...

Петровска: ДПМНЕ во Собранието имаше завет на молчење затоа што на...

0
Пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска, во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, истакна дека скандалозно е што системски закон со којшто се формираат...

Коалицијата ВРЕДИ до Ахмети: Ниту една лична кариера не е поважна...

0
„Ахмети е поразен на 8-ми мај и сега доаѓа ново поглавје во политичката историја на Албанците во Северна Македонија. Таа нова историја ќе ја...

Ахмети на 22-годишнината на ДУИ: Не може секој да добие мандат...

0
Нашите политички противници нека се подготват за новиот предизвик кој следи следната година на локалните избори, истакна Али Ахмети, лидер на Демократската унија за...

Адеми: Најважна е поддршката од граѓаните, а не како губитник да...

0
Арбер Адеми од ДУИ денеска изјави дека најважно е да се ужива поддршката од граѓаните и да се има легитимитет, даден од нив, а...

Сиљановска Давкова за ДУИ и за наводната „мајоризација“: Логично е некогаш...

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова не ја исклучува можноста пред завршувањето на последниот рок да го додели мандатот за состав на новата влада и вели...

СП: Неразумните барања на ДУИ за некаков етнички изборен легитимитет се...

0
Социјалистичката партија на Македонија оценува дека таканаречената Декларација на ДУИ и партиите од самонаречениот Европски фронт е обид за дефокусирање на граѓаните и градење...

ВЛЕН: Ларце ги демаскираше антидемократските и антиевропските политики на ДУИ

0
Институциите како ДИК и Управниот суд утврдија дека на 8 мај ДУИ и Мултиетничкиот фронт се обидоа повторно да ја искриват волјата на граѓаните...

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

0
Државната изборна комисија (ДИК) денеска донесе заклучок за завршување на парламентарните избори. На седницата беа прогласени за конечни резултатите од изборите во Шестата Изборна...

ДУИ: „Никој да не мисли дека народот ќе дозволи враќање назад...

0
„Демократската унија за интеграција е скандализирана од навредливиот наратив на ВМРО ДПМНЕ кој го потврдува флагрантното кршење на изразената изборна волја на албанскиот народ...

Управниот суд ја одби како неоснована тужбата на Европскиот фронт за...

0
Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како несонована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението на...

ВЛЕН: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

0
За новата влада на Република Северна Македонија преговараат и новата влада ќе ја сочинуваат победникот во македонскиот блок со победникот во албанскиот блок. ВЛЕН,...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, волјата на мнозинството е ДУИ...

0
Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, ниту е важно што Ахмети имал чувство на навреденост, важно е што волјата на мнозинството е ДУИ да оди...