Кина и САД ќе се сретнат во Женева на тема вештачка интелигенција (и нуклеарно оружје)

Соединетите држави и Кина ќе се сретнат во Женева во вторник за да разговараат за напредната вештачка интелигенција (АИ), објавија американските власти.

Владата на американскиот претседател Џо Бајден се обидува да се ангажира со Кина за голем број прашања со цел да ги намали тензиите меѓу двете земји, пишуваат британските медиуми.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ја развија темата за вештачката интелигенција во април во Пекинг, каде што се согласија да ги одржат првите формални билатерални разговори на оваа тема.

Стејт департментот бара од Кина и Русија, како и САД, да усвојат декларации дека само луѓето, а никогаш вештачката интелигенција, ќе носат одлуки за употреба на нуклеарно оружје.

Прочитајте и:  Нови правила за првата претседателска дебата меѓу Бајден и Трамп
- Реклама -