Таг: вештачка интелигенција (ВИ)

Раст на „Н-видиа“ поради ВИ

0
Бизнисот на американскиот производител на чипови и софтвер, „Н-видиа“ е петкратно поголем благодарение на нагорниот тренд на вештачката интелигенција. - Следната индустриска револуција почна! Многу...

Скарлет Јохансон лута на вештачката интелигенција, создале глас кој наликува на...

0
93 Холивудската актерка Скарлет Јохансон побара од компанијата за развој на вештачка интелигенција „Опен Еј-ај“ детално да објасни како гласот на Скај, што го користи...

Sanofi и OpenAI ќе соработуваат за развој на лекови користејќи вештачка...

0
Францускиот фармацевтски гигант Санофи (Sanofi) е подготвен да соработува со развивачот на технологија ОпенАИ (OpenAI) за да изгради софтвер за вештачка интелигенција за забрзан...

Скарлет Јохансон обвинува дека OpenAI го копирала нејзиниот глас без дозвола

0
Американската глумица Скарлет Јохансон ја обвини фирмата „Опен-АИ“ (OpenAI) дека го копирала нејзиниот глас за еден од гласовните асистенти на „Чет-ГПТ“ (ChatGPT) а не...

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

0
Земјите-членки на Европската унија денеска го одобрија законот кој има за цел усогласување на правилата за вештачка интелигенција, таканаречениот Закон за вештачка интелигенција. Тоа...

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

0
Во време полно технолошки иновации, оваа 2024 година, според познавачите, веќе се обликува како една пресвртна точка за некои од највозбудливите технолошки достигнувања. Во...

Истражување: Колку вештачката интелигенција ги почитува нашите човекови права?

0
Во светот каде што вештачката интелигенција (ВИ) е сѐ поприсутна во секојдневниот живот, потребата за нејзино регулирање станува сѐ поизразена. Новото истражување на Фондацијата...

„Чет-ГПТ 4о“ со најбрз превод досега

0
Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена, па можеби брзината на преводот „во реално време“ е една од највпечатливите...

ChatGPT-4о на сцена: Побрз, подобар, „позборлест“ и „пофлертувачки“ од GPT-4 (ВИДЕО)

0
Компанијата „Опен-АИ“ ја претстави најновата надградба на својата технологија на којашто се заснова чет-ботот со вештачка интелигенција, „Чет-ГПТ“. Новата технологија се нарекува „ГПТ-4о“ и ќе...

Кина и САД ќе се сретнат во Женева на тема вештачка...

0
Соединетите држави и Кина ќе се сретнат во Женева во вторник за да разговараат за напредната вештачка интелигенција (АИ), објавија американските власти. Владата на американскиот...

Белгија: Вештачката интелигенција силно ќе влијае на 65 отсто од работните...

0
Вештачката интелигенција (ВИ) во голема мера ќе влијае на 65 отсто од работните места во Белгија, според проценката на една од најголемите банки во...

Благодарение на вештачката интелигенција (ВИ) сега Мона Лиза може да рапува...

0
„Мајкрософт“ ја претстави новата технологија со вештачка интелигенција наречена „ВАСА-1“, што може да сними фотографија и аудиоисечок и да ги комбинира во реалистична видеоснимка. За...

САД развија вештачка интелигенција што може да управува борбени авиони –...

0
Воздухопловните сили на САД соопштија дека успешно ја ставиле технологијата на вештачка интелигенција во функција на пилот на борбен авион. Вежбата се случила во...

ГС на ОН ја усвои првата резолуција за вештачка интелигенција

0
Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) денеска ја усвои првата резолуција за вештачка интелигенција (ВИ) за поддршка на меѓународните напори да се осигура дека...

Најновиот чип за вештачка интелигенција на Нвидиа ќе чини од 30.000...

0
Американскиот производител на компјутерски чипови Нвидиа денеска соопшти дека следната генерација графички процесор со вештачка интелигенција (ВИ), наречен Blackwell, ќе чини помеѓу 30.000 и...