Таг: Кина

Трамп: Тајван треба да им плаќа на САД за одбраната

0
Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп изјави дека Тајван треба да им плати на САД за одбраната, бидејќи сега не и дава ништо за возврат. -...

Кина ги отфрла обвинувањата за поддршка на Русија, го предупреди НАТО...

0
Кина го обвини НАТО дека ја оцрнува земјата и побара од Алијансата да остане надвор од Азија, бидејќи нејзината војска демонстрираше зголемено влијание со...

НАТО ќе ја предупреди Кина за поддршката на руската војна против...

0
Лидерите на НАТО собрани во Вашингтон се очекува да ја предупредат Кина за нејзината поддршка за руската војна против Украина, се вели во подготвениот...

Си ги повика светските сили да им помогнат на Русија и...

0
Кинеските државни медиуми наведуваат дека лидерот Си Џинпинг ги повикал светските сили да им помогнат на Русија и Украина да го обноват директниот дијалог. Си...

Путин: Самитот во Астана ќе повика на потребата од создадење мултиполарен...

0
„Шангајската Организација за соработка (ШСО) денеска од самитот во Астана ќе повика на создавање фер мултиполарен светски поредок “, рече рускиот претседател Владимир Путин,...

Си: Кина и Русија мораат да одржат пријателство во тешката глобална...

0
Кинескиот претседател Си Џинпинг ги повика Кина и Русија да продолжат со усогласување на развојните стратегии и меѓународната стратешка координација и да останат посветени...

Кина може да ја запре војната во Украина со еден телефонски...

0
Финскиот претседател Александар Стуб изјави дека Кина може да биде клучот за ставање крај на руската агресија врз Украина, објави Бизнис Инсајдер. Кинеското влијание врз...

Кинескиот претседател повика на градење мостови на соработка во светската економија

0
Кинескиот претседател Си Џинпинг повика на изградба на „мостови“ на соработка во светската економија додека Пекинг се бори со економски и безбедносни спорови со...

Столтенберг: Кина треба да се соочи со последици поради поддршката на...

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Кина треба да се соочи со последици за нејзината поддршка за Русија во војната против Украина,...

Кина: НАТО да престане да ја префрла вината за војната во...

0
Кина го повика НАТО „да престане да ја префрла вината“ за војната во Украина, откако генералниот секретар на Алијанса го обвини Пекинг за влошување...

Шефот на НАТО и се закани на Кина

0
Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да се соочи со последици за поддршката на руската војна во Украина доколку...

САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

0
САД заостануваат 15 години зад Кина во развојот на високотехнолошка нуклеарна енергија бидејќи технолошкиот пристап поддржан од државата и големото финансирање му даваат предност...

ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила, за некои и...

0
Европската комисија денеска ги извести кинеските производители на електрични возила за дополнителни царини за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на...

Зграда во Кина во која живеат 20.000 луѓе (ВИДЕО)

0
Во средиштето на деловниот град Чијанжијанг Сенчури Сити, во рамките на населбата Хангжоу, се наоѓа „Реџент интернејшнал“ - еден од најголемите станбени згради во...

Тајван: 23 кинески авиони забележани околу островот за помалку од три...

0
Министерството за одбрана на Тајван денеска соопшти дека 23 кинески авиони биле забележани околу островот за помалку од три часа. Како што се додава, меѓу...