Депресијата и губењето на меморијата се поврзани, особено загрозени се постарите од 50!

0
130 ДЕПРЕСИЈАТА може да придонесе за губење на меморијата и обратно, открија научниците кои следеле речиси 8.200 Британци во текот на две децении. Научниците откриле дека...

Тројца кардиолози откриваат кое овошја го јадат секој ден бидејќи е добро за срцето

0
185 „Исхраната е еден од најголемите фактори за срцеви заболувања“, вели еден од водечките светски кардиолози д-р Џо Гелбман, кој истакнува дека околу 80% од...

Тројца кардиолози откриваат кои овошја ги јадат секој ден бидејќи се добри за срцето

0
513 „Исхраната е еден од најголемите фактори за срцеви заболувања“, вели еден од водечките светски кардиолози д-р Џо Гелбман, кој истакнува дека околу 80% од...

Научниците укажаа на сериозните последици од недостатокот на омега-3 масни киселини

0
440 Очекуваното траење на животот е под влијание на многу различни фактори. Некои, како што се генетиката, болестите и повредите, се надвор од нашата контрола,...

Во Белград претставено пиво со ефект против стареење

0
100 На Хемискиот факултет на Универзитетот во Белград (УБ) беше претставено пиво збогатено со цинк и хијалурон со имуностимулирачки и анти-старечки ефекти. Професорот на Хемискиот...

Четирите места со најдолговечните луѓе во светот имаат нешто заедничко

0
208 По две децении проучување на стогодишниците и таканаречените „сини зони“, деловите од светот каде што живеат, Ден Бутнер дозна нешто што не го очекуваше. „Кога...

СЗО: Голем број Европејци умираат поради ултра-обработена храна, тутун и алкохол

0
309 Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), 2,7 милиони луѓе годишно умираат низ Европа од ултра-обработена храна (UPF), алкохол, тутун и фосилни горива. Експертите велат...

Тито бил воодушевен од ова јадење кое многумина и денес го сакаат

0
422 Јосип Броз Тито, поранешниот претседател на Југославија, бил познат по својот исклучителен вкус и љубов кон добрата кујна, а особено сакал едно јадење. Еден од...

Четири вообичаени навики кои можат да предизвикаат дијабетес, според диететичар

0
145 Дијабетесот, сложено метаболичко нарушување кое се карактеризира со покачено ниво на шеќер во крвта, погодува милиони луѓе ширум светот и претставува сериозни здравствени ризици...

Ако не сакате вашите деца да развијат анксиозност, не правете ги овие работи

0
132 Според Американското психолошко здружение, анксиозноста е емоција која се карактеризира со чувство на напнатост, загрижени мисли и физички промени како зголемен крвен притисок. Луѓето...

Откриен револуционерен лек, го „топи“ ракот

0
639 Лекот за имунотерапија што ги „топи“ туморите драматично ги зголемува шансите за излекување на некои видови рак на дебелото црево, па дури и може...

Вакцината против рак на кожата го намали ризикот од смртност

0
77 Првата персонализирана мРНК-вакцина против рак на кожата во светот го преполови ризикот од смрт на пациенти или враќање на болеста. Резултатите на Светскиот фонд за...

Намирници кои треба почесто да ги јадеме во јуни

0
71 Јуни е официјалниот почеток на летото, а со тоа и малку да ја прилагодиме исхраната и да јадеме поздрава и полесна храна за полесно...

Невролог открива кои 3 аларми ви ги испраќа телото дека не пиете доволно вода

0
131 Рускиот невролог и остеопат Алексеј Маматов открива кои се трите главни знаци кои укажуваат дека не пиете доволно вода. Чувството на постојан глад може да...