Британските обожаватели на Тејлор Свифт загубиле над милион евра од лажни интернет-понуди за влезници

0
Обожавателите на пејачката Тејлор Свифт во Велика Британија потенцијално изгубиле повеќе од милион евра поради измамници кои продаваат лажни влезници за концертите од нејзината...

Шолц никогаш не пробал канабис: „Го легализиравме со надеж дека потрошувачката ќе се намали“

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера разговараше со кинеските студенти на Универзитетот Тонги во Шангај, притоа уверувајќи ги дека не треба да консумираат канабис доколку студираат...

Брижит Макрон тужи за клевета по тврдењата дека во 30-та година го сменила полот

0
Брижит Макрон ја тужи за клевета новинарката Наташа Реј, која тврдеше дека првата дама на Франција е родена како маж. Рочиштето е поместено од...

Ова е градот во Европа со највисоки кирии – просечната е 2.276 евра месечно

0
Кириите во Амстердам се највисоки во Европа, а меѓу петте најскапи градови се холандските Ротердам и Хаг, покажа истражувањето на агенцијата Housing Ever. Среднорочното изнајмување...

Боцвана се закани дека ќе испрати 20.000 слонови во Германија

0
Претседателот на Боцвана, Мокгвици Масиси и се закани на Германија дека ќе испрати до 20.000 слонови, незадоволен што Берлин го критикува ловот на слонови...

Истражување: За 500 години од сега сите Јапонци би можеле да имаат исто презиме

0
Сите Јапонци би можеле да имаат исто презиме за 500 години, доколку на сопружниците во брачна заедница не им се дозволи да имаат различни...

Залутан предмет од Меѓународната вселенска станица паднал и пробил куќа на Флорида

0
Предмет од Вселената, поточно најверојатно од Меѓународната вселенска станица - МВС, паднал врз семејна куќа на Флорида, пробивајќи го покривот и два ката. Се работи...

Џ.К. Роулинг: Законот им дава поголемо значење на мажите кои се чувствуваат како жени,...

0
Британската писателка Џ.К. Роулинг изјави дека „со нетрпение чека да биде уапсена“, откако во Шкотска вчера стапи во сила Законот против злосторства од омраза. „Со...

Кога бебето почнува да си го препознава името?

0
Во текот на првата година од животот, кај едно бебе има доста пресвртници, а можеби едно од најбитните нешта е она кога ќе почне...

Банкрот во Холивуд: Некои од најпознатите подеми и падови

0
И покрај многубројните инспиративни приказни за познати личности ширум светот кои се избориле со финансиските тешкотии од детството и успеале во животот, понекогаш се...

Германија го либерализира пазарот на канабис

0
Германија го либерализира пазарот на канабис, декриминализирајќи го поседувањето мали количини од денеска, јави ДПА. Како втор чекор, на „клубовите за канабис“ ќе им биде...

Најавена преработка на „Пирати од Карибите“

0
Продуцентот Џери Брукхајмер, кој претходно работеше на сите пет филмови од авантуристичкиот серијал „Пирати од Карибите“, во интервју за „Комикбук“ (ComicBook) најави ново продолжение. Всушност,...

Пирамидите во Мексико откриваат тајни од древната историја

0
Низа камени пирамиди биле изградени во срцето на Мексико пред повеќе од 2.500 години. Благодарение на неодамнешните археолошки ископувања, истражувачите открија дека староседелците го...

Македонките се мажат најмлади во регионот (мапа)

0
Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак споредено со другите земји во регионот. Просечната возраст на која Македонките се мажат е 26,6 години, покажува...

Францускиот замок „Мон Сен Мишел“ го издржа тестот на времето

0
Познатиот замок „Мон Сен Мишел“ е една од најпосетуваните туристички атракции во Франција вон Париз. Милиони посетители доаѓаат секоја година за да го видат...