Османи: Може да очекувате разговори за иднината на државата кои што ќе бараат согласност...

0
Кои било разговори кои што бараат согласност од албанската заедница, мора да се одвиваат преку легитимниот претставник. Може да очекувате разговори за иднината на...

Демири: Разрешувањата на медицинските директори на Кардиохирургија и на Токсикологија се поради пропусти во...

0
Министерот за здравство д-р Илир Демири во однос на ставот на Државната комисија за спречување корупција за разрешувањата на медицинските директори на Клиниката за...

МОН со препорака за скратени часови и со насоки за заштита на учениците од...

0
Основните училишта да продолжат да ја реализираат наставата со скратени наставни часови, но да се внимава да се запази суштината на наставната материја која...

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е договор за стратешка...

0
Министерот за надворешни работи во техничката влада, Бујар Османи, денеска информираше дека на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците на Процесот...

Курти: Војската на Косово никогаш не била поголема и повооружена од денес

0
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека војската на Косово никогаш не била побројна и повооружена од денес, додека денешната парада на Безбедносните сили на...

Продолжи судењето за нападот врз Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб од Охрид

0
Со распит и вкрстено испрашување на сведоци на обвинителството денеска продолжи процесот  што пред Основниот суд во Охрид се води за случајот со нападот...

Мицкоски: Креиравме документ за тоа колку ние а колку грчката страна има исполнето од...

0
Меѓународните договори треба да се почитуваат и тука немаме никаква дилема, но тоа е двонасочна улица, изјави мандатарот за состав на нова влада Христијан...

Во вторник во Собрание ќе биде доставен составот на новата влада

0
Во вторник на 18 јуни до Собранието ќе биде доставен официјалниот список на членовите на новата влада, а во недела на 16 јуни ВМРО-ДПМНЕ...

Мицкоски: Ставрески е врвен сксперт, но негово назначување за гувернер на НБ воопшто не...

0
Мандатарот Христијан Мицкоски денеска изјави дека за него поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески е врвен е експерт, но прашањето за неговото назначување на...

Албанија го претстави првото оклопно воено возило „Made in Albania“ – „ШОТА“

0
Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност Eurosatory во Париз. Во претставувањето на...

Посебен режим на сообраќај во Скопје на 12, 13 и 14 јуни

0
Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска утре и задутре (12, 13 и 14.06.2024) ќе има посебен сообраќаен режим  на поширокото централно подрачје на...

Османи: 25 години по ослободувањето, Косово заслужува членство во НАТО

0
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека Косово заслужува членство во НАТО, 25 години по ослободувањето со помош на таа воена организација, јави дописникот...

Столтенберг: Унгарија се согласи да не стави вето на помошта на Алијансата за Украина

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Унгарија се согласила да не стави вето на помошта на Алијансата за Украина, но владата...

САД ќе ѝ обезбедат на Украина уште еден систем „Патриот“

0
Американскиот претседател Џо Бајден планира да и обезбеди на Украина уште еден систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ за одбрана од руски воздушни напади, објави...

Белгиските пратеници кои ги загубија изборите ќе добијат отштета од стотици илјади евра

0
Досегашните пратеници во Федералниот парламент на Белгија и во парламентите на трите административни региони на државата кои загубија на изборите на 9 јуни и...